Crazy for You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crazy for You
Okładka
Singel Madonny
z albumu Original Sound Track of the Warner Bros. Motion Picture "Vision Quest"
Wydany 2 marca 1985
Nagrywany 1985
Gatunek pop
Długość 4:04
Wydawnictwo Geffen Records
Warner Bros. Records
Producent John "Jellybean" Benitez
Format płyta gramofonowa
kaseta magnetofonowa
Singel po singlu

Crazy for You – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki Madonny. Ballada ta stanowiła ścieżkę dźwiękową do filmu "Zwariowałem dla ciebie" (ang.Vision Quest), gdzie Madonna zagrała małą rolę piosenkarki w klubie.

"Crazy for You" to utwór autorstwa Johna Bettisa and Jona Linda. Producenci Jon Peters i Peter Guber wraz z reżyserem muzycznym Philem Ramone zaprosili artystkę do współpracy, po wysłuchaniu jej wcześniejszych nagrań. Pierwsze sesje nagraniowe nie zrobiły wrażenia na Bettis i Lindzie. Jednocześnie czuli, że utwór nie pojawi się na ściezce dźwiękowej filmu. Kolejna próba zarejestrowania piosenki udała się zgodnie z ich oczekiwaniami.

"Crazy for You" zapoczątkowało nowy kierunek muzyczny dla Madonny, ponieważ wcześniej nie wydała ballady na singlu. W warstwie muzycznej w utworze pojawia się harfa czy syntezator. Lirycznie piosenka mówi o pożądaniu seksualnym między dwojgiem kochanków.

Nagranie otrzymało pozytywną odpowiedź od krytyków muzycznych, a Madonna otrzymała pierwszą nominację do nagrody Grammy kategorii Najlepszy popowy wokal kobiecy w 1986 roku. Piosenka stała się drugim numerem jeden Madonny na amerykańskim Billboard Hot 100 i osiągnęła szczyt na listach przebojów Australii i Kanady. Zadebiutowała również na drugim miejscu w Irlandii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, gdzie została wydana dwukrotnie, raz w 1985 roku i ponownie w 1991 roku. Madonna wykonała "Crazy for You" na trzech swoich trasach koncertowych, The Virgin Tour w 1985 roku, Re-Invention World Tour w 2004 roku oraz podczas niektórych koncertów Rebel Heart Tour w 2016. Występ z trasy The Virgin Tour był zamieszczony na VHS i LaserDisc, podczas gdy nagranie z Re-Invention World Tour nie znalazło się na wydawnictwie.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Wideoklip zawiera fragmenty filmu Vision Quest. Przedstawia również Madonnę wykonującą ten utwór na scenie w klubie.

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Terytorium Notowanie Pozycja
 Stany Zjednoczone Billboard Hot 100 1
Hot 100 Single Sales 2
Hot 100 Airplay 1
Adult Contemporary 2
Hot R&B/Hip Hop Singles and Tracks 80
UK Singles 2
 Australia nieznana 1
 Kanada nieznana 1
 Japonia nieznana 4
 Belgia nieznana 13
Europa European Hot 100 Singles 6
 Nowa Zelandia nieznana 2
 Niemcy nieznana 26
 Irlandia nieznana 2
 Austria nieznana 23
 Francja nieznana 47
 Norwegia nieznana 8
 Szwajcaria nieznana 16
 Szwecja nieznana 17
 Włochy nieznana 15

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]