Crossandra infundibuliformis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crossandra infundibuliformis
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd jasnotowce
Rodzina akantowate
Rodzaj Crossandra
Gatunek Crossandra infundibuliformis
Nazwa systematyczna
Crossandra infundibuliformis (L.) Nees
N. Wallich, Pl. asiat. rar. 3:98. 1832
Synonimy

Justicia infundibuliformis L.[2]

Crossandra infundibuliformisgatunek rośliny nasiennej z rodziny akantowatych. Pochodzi z Indii i Sri Lanki, jego środowisko naturalne to obszary półtropikalne[2]. W Polsce jest uprawiany jako ozdobna roślina pokojowa.

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina rozkrzewia się do wysokości 60 cm. Kwitnie od kwietnia do października. Ma bardzo efektowne ciemnozielone, lśniące liście. Są one rozmieszczone parami i mają owalny lub lancetowaty kształt. Trąbkowate kwiaty rośliny osiągają około 5 cm średnicy i zbudowane są z 5 płatków ułożonych w kształcie wachlarza. Najczęściej mają kolor łososiowy, lecz dostępne są także odmiany o kwiatach żółtych, pomarańczowych i czerwonych, wszystkie z żółtym środkiem. Kwiaty zgrupowane są po 2–3 na łodygach mierzących około 10 cm długości.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Crossandra wymaga ciepła, jasnego, lecz rozproszonego światła oraz wysokiej wilgotności otoczenia. Wiosną starsze rośliny należy przesadzić do płytkich doniczek z ziemią doniczkową. Nadmiernie rozrośnięte okazy można przyciąć o 2/3 objętości. Latem należy podlewać roślinę oszczędnie – tylko tyle, aby lekko nawilżyć podłoże. Woda przeznaczona do nawadniania powinna mieć temperaturę pokojową. Zimą roślina wymaga jedynie śladowych jej ilości. Roślina powinna stać w miejscu dość jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym, i koniecznie jak najdalej od przeciągów. Latem, jeśli roślina ma zapewnioną wysoką wilgotność otoczenia i nie jest narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, toleruje temperaturę około 21 °C. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15–18 °C.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]