Cuchna nawozowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cuchna nawozowa
Scathophaga stercoraria[1]
L., 1758
Ilustracja
Cuchna nawozowa wysysająca ciało muchy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

muchówki

Rodzina

kłośnicowate

Rodzaj

Scathophaga

Gatunek

cuchna nawozowa

Synonimy
  • Musca merdaria Fabricius, 1794
  • Musca stercoraria Linnaeus, 1758[1]

Cuchna nawozowa (Scathophaga stercoraria L.) – gatunek owada z rzędu muchówek.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Cuchna nawozowa występuje w całym państwie holarktycznym. Została również sztucznie wprowadzona do Afryki Południowej[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce cuchny nawozowej mają owłosienie rude, natomiast samice oliwkozielone. Różnią się one również wielkością – samce są większe. Mają one również silne nogi posiadające pazury, służące im do walki o samicę[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Cuchna nawozowa w spoczynku

Cuchna nawozowa występuje na różnych siedliskach. Na pastwiskach, wysypiskach odpadów i gnojowiskach. Larwy owada należą do saprofagów. Odżywiają się odchodami ssaków[2]. Samce żywią się innymi owadami, głównie muchówkami. Rozmnażanie cuchny nawozowej odbywa się na odchodach bydła. Pierwsze przylatują samce, a następnie samice, których jest mniej. Gdy przylatuje płeć żeńska, jest szybko oblegana przez płeć przeciwną. Następuje walka między samcami o samice. Wygrywa ten, który jako pierwszy usadowi się na samicy i rozpocznie kopulację. Nie odstępuje on od samicy, aż do momentu złożenia jaj. Gdy inny samiec dotknie samicę następuje zacięta walka, podczas której mogą zostać zgniecione składane jaja, a także sama samica[3].

Postać dorosła odżywia się między innymi drobnymi owadami. Wysysa ich ciało za pomocą zaostrzonego ryjka. Larwy odżywiają się odchodami, głównie bydła.

Do kopulacji dochodzi na świeżych jeszcze odchodach bydła. Wkrótce po kopulacji samica składa do tych odchodów oskrzydełkowane jaja o długości ok. 1 mm. Rozwój larw o długości ok. 10 mm odbywa się w odchodach.

Populacje Scathophaga stercoraria występujące powyżej 1500 m n.p.m., wyraźnie różnią się od tych zamieszkujących 500 m n.p.m. Te występujące w wyższych partiach cechuje mniejsza wielkość i różnorodność płciowa. Samce są niewiele większe od samic. Ponadto składane jaja są większe od tych znajdujących się w niższych partiach[4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dzięki swemu krótkiemu cyklowi życiowemu i łatwości manipulacji eksperymentalnej cuchna nawozowa jest często wykorzystywana do badań nad działaniem genów, oraz jak warunki środowiska wpływają na enzymy i allele genów[5].

Przez to, że larwy owada są saprofagami odżywiającymi się bydlęcymi odchodami, przyczyniają się one do szybkiego niszczenia obornika[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Scathophaga stercoraria, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Przybyłowicz Ł., Atlas owadów, „Pascal”, 2008.
  3. a b c Kozłowski M. W., Owady Polski Tom I, „Multico Oficyna wydawnicza”, 2008.
  4. W.U. Blanckenhorn, Altitudinal life history variation in the dung flies Scathophaga stercoraria and Sepsis cynipsea, „Oecologia”, 3, 1997, s. 342–352, DOI10.1007/s004420050092, ISSN 0029-8549 [dostęp 2016-03-21] (ang.).
  5. Wolf U. Blanckenhorn i inni, Temperature-mediated microhabitat choice and development time based on the pgm locus in the yellow dung fly Scathophaga stercoraria, „Biological Journal of the Linnean Society”, 3, 2012, s. 686–696, DOI10.1111/j.1095-8312.2012.01955.x, ISSN 1095-8312 [dostęp 2016-03-21] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]