Cudowny świat Kopciuszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cudowny Świat Kopciuszka
Maria d'Oro und Bello Blue
Gatunek animowany, muzyczny, dla dzieci
Data premiery 1973
Kraj produkcji  RFN
Język angielski
Czas trwania 83 min
Reżyseria Roberto Gavioli, Rolf Kauka
Muzyka Peter Thomas

Cudowny Świat Kopciuszka (Cinderella's Wonderworld, Once Upon a Time) - film animowany z 1973 r. , w reżyserii Roberto Gavioli I Rolf'a Kauka Językiem oryginalnym filmu jest język niemiecki. Historia oparta została na niemieckiej baśni Pani Zima

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Maria jest dobrą, spokojną i pomocną dziewczyną, jedyną córką bogatego wdowca Pana Kufla. Jej wiernym towarzyszem jest mały niebieski piesek, Bello.

Pewnego dnia do miasta przyjeżdża tabor cygański, a wraz z nim Mary-Lou i jej matka. Mary-Lou jest całkowitym przeciwieństwem Marii. Brunetka, leniwa i przebiegła, marzy tylko o ładnych ciuchach i biżuterii. Matka Mary-Lou poznaje pana Kufla, podczas wróżenia mu z ręki. Dostając w zamian szczerozłotą monetę, wmawia mu, że spadnie na niego nieszczęście, jeśli się natychmiast nie ożeni. Pan Kufel poślubia matkę Mary-Lou, tym samym zapewniając godziwe i obfite życie dla niej i dla jej córki. Maria traktowana jest jak służąca, jednak godnie znosi trudy, nie chcąc niepokoić ojca.

Podczas królewskich polowań, książę oddziela się od reszty myśliwych. Tymczasem Mary-Lou bierze kąpiel w jeziorze, ubliżając Marii, po czym uderza ją, co widzi książę. Książę podchodzi do Marii by ją pocieszyć i przedstawia się jako zwykły myśliwy. Tymczasem Mary-Lou podstępem kradnie mu konia i wraca do domu. Książę wręcza Marii naszyjnik z kamieniem granatu.

W domu Mary-Lou przekonuje się, że koń jest własnością księcia. W zamku zaś, książę wyznaje ojcu, że jest zakochany i postanawiają odszukać Marię, poprzez selekcję panien z kamieniem granatu.

Pewnego dnia, w akcie zazdrości, Mary-Lou wyrywa siostrze naszyjnik, po czym obydwie, wraz z Bello wpadają do studni. Tam spotykają Żabiego Króla, który dumnie nosi naszyjnik z kamieniem granatu na swoim brzuchu. Nie mogąc dojść do porozumienia, czyj naszyjnik naprawdę jest, w pewnym momencie znika. Żabi król oznajmia, że w jego posiadaniu jest Pani Holle.

Siostry pojawiają się w magicznym świecie pani Holle. Tam spotykają różne stworzenia, które proszą o pomoc. Jabłoń prosi o pozbieranie jabłek, piece o wyciągnięcie chlebów, krowy o wydojenie. Ostatecznie docierają do domu pani Holle, która ma dalsze prośby do dziewczyn. Maria karmi małe dzieci, które w podzięce dla niej śpiewają i tańczą. Mary-Lou, pod naciskiem pani Holle, próbuje, z marnym efektem, nakarmić jedno dziecko. Następnie wyrusza w dalszą podróż, a Maria posyła za nią dla towarzystwa Bello. Gdy robi się ciemno i zimno, Mary-Lou przywiązuje Bello i zostawia, skazując (w zamierzeniu )na śmierć. Tymczasem Maria pomaga pani Holle i dzieciakom wytrzepać pierze z poduszek, robiąc zimę. Gdy nastaje wiosna, wracają do domu obydwie, znajdując po drodze Bello, zamienionego w piękny niebieski kwiat. Bello wraca do postaci pieska. W domu zostają nagrodzone przez panią Holle według uczynków czynionych z własnej woli. Maria odzyskuje naszyjnik, a Mary-Lou zostaje oblana smołą. Maria wychodzi za mąż za księcia i żyją długo i szczęśliwe.

Obsada oryginalna[edytuj | edytuj kod]