Człowiek z kamerą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Człowiek z kamerą
Человек с киноаппаратом
Gatunek dokumentalny, niemy
Data premiery 8 stycznia 1929 Kijów
Kraj produkcji Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR
Język rosyjski
Czas trwania 68 min
Reżyseria Dziga Wiertow
Scenariusz Dziga Wiertow
Zdjęcia Michaił Kaufman
Człowiek z kamerą (Человек с киноаппаратом)
Kadr z filmu

Człowiek z kamerą (ros. Человек с киноаппаратом, Czełowiek s kinoapparatom) – radziecki film dokumentalny o charakterze eksperymentalnym w reżyserii Dzigi Wiertowa nakręcony w 1929 roku.

Film stanowi reportaż z życia codziennego Moskwy. Jest odpowiednikiem reportaży filmowych z życia wielkich stolic (Berlin, symfonia wielkiego miasta (1927) Waltera Ruttmana, film o Paryżu Mijają godziny (1926) Alberto Cavalcantiego), które w tym czasie były popularne na Zachodzie[1].

Film opowiada historię przeciętnego dnia obywateli Związku Radzieckiego. Ludzie ukazani są podczas przebudzeń, pracy, uroczystości oraz zwyczajnego poruszania się po mieście.

Wiertow w swoim obrazie użył wielu innowacyjnych, jak na tamte czasy, technik jak np. przyspieszenia oraz zwolnienia obrazu, zatrzymania pojedynczych klatek, przybliżenia, przeskoków i dzielenie ekranu.

W chwili obecnej film jest dostępny z wieloma ścieżkami dźwiękowymi do wyboru. Muzykę do filmu napisali m.in. The Cinematic Orchestra, Biosphere, Michael Nyman oraz In The Nursery.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Wojewódzki Zarząd Kin, Kraków 1972, s. 81.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]