Czarny piątek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dnia rozpoczynającego sezon zakupów w USA. Zobacz też: Czarny piątek – pożar buszu w Australii (1939).
Czarny piątek w Laramie w USA.

Czarny piątek (ang. Black Friday) – piątek tuż po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, najczęściej określany początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Wiele punktów sprzedaży czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy nawet całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki. W Stanach Zjednoczonych jest to często najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców; w ten dzień od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów.

Czarny piątek (Black Friday) w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce czarny piątek również staje się popularny, przede wszystkim za sprawą sklepów internetowych, które oferują swoim klientom liczne promocje. Według danych Google Ad Words, w październiku i listopadzie 2013 roku liczba zapytań dla frazy czarny piątek/Black Friday wyniosła niemal 30 000[1].

W 2013 roku wiele sklepów internetowych przygotowało promocje i wysokie rabaty, wśród nich znalazły się m.in. Apple Store, księgarnie Merlin oraz Empik czy sklep RTV Euro AGD[2]. Polski sklep Apple Store organizuje promocje z okazji czarnego piątku od 2011 roku[3]. Czarny piątek jest również niezwykle popularny w serwisach oferujących kody rabatowe, takich jak Cuponation[4] czy Darmolandia[5].

Przypisy

  1. Google Ad Words
  2. Mateusz Nowak: Zebraliśmy najciekawsze promocyjne oferty z okazji czarnego piątku i zbliżających się Świąt (pol.). Spiderweb. [dostęp 2014-11-27].
  3. Michał Chrobot: Czarny Piątek w polskim Apple Store online. (pol.). Komputerświat. [dostęp 2014-11-27].
  4. Cuponation. Cuponation. [dostęp 2014-11-27].
  5. Darmolandia (pol.). Darmolandia. [dostęp 2014-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]