Czułość i swoistość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czułość i swoistość testu diagnostycznego – wartości opisujące zdolność testu do poprawnego wykrycia badanej cechy (czułość) jak też wykrycia jej braku (swoistość). Pojęcia czułości i swoistości stosuje się w badaniach naukowych, na przykład testach diagnostycznych stosowanych w medycynie.

Czułość testu to stosunek wyników prawdziwie dodatnich do sumy prawdziwie dodatnich i fałszywie ujemnych. Czułość 100% w przypadku testu medycznego oznaczałaby, że wszystkie osoby chore lub ogólnie z konkretnymi poszukiwanymi zaburzeniami zostaną rozpoznane. Pojęcie interpretuje się jako zdolność testu do prawidłowego rozpoznania choroby tam, gdzie ona występuje[1][2].

Swoistość testu to stosunek wyników prawdziwie ujemnych do sumy prawdziwie ujemnych i fałszywie dodatnich[1][2]. Swoistość 100% oznaczałaby, że wszyscy ludzie zdrowi w wykonanym teście diagnostycznym zostaną oznaczeni jako zdrowi. Test o wysokiej swoistości cechuje niski błąd pierwszego rodzaju.

Zarówno czułość jak i swoistość testu są ważnymi wskaźnikami dokładności testu i osobno nie dają pełnego obrazu; tylko wspólnie dają one pojęcie o stopniu zaufania, jakim można darzyć dany test.

Tabela krzyżowa testu diagnostycznego :

Stan (np. choroba)
Określona jako "złoty" standard.
Prawdziwy Fałszywy
Wynik
testu
Dodatni Prawdziwie dodatni Fałszywie dodatni Wartość predykcyjna dodatnia
Ujemny Fałszywie ujemny Prawdziwie ujemny Wartość predykcyjna ujemna

Czułość

Swoistość

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert Beaglehole, Ruth Bonita, Tord Kjellstrom: Podstawy epidemiologii. Łódź: Instytut Medycyny Pracy, 1996, s. 108. ISBN 83-86052-71-6.
  2. a b Miquel Porta: A Dictionary of Epidemiology. Oxford: International Epidemiological Association – Oxford University Press, 2008. ISBN 978-0-19-531449-6.