Czy idzie?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czy idzie?
Иде ли?
Autor

Iwan Wazow

Typ utworu

opowiadanie

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Bułgaria

Język

bułgarski

Data wydania

1886

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1904

Przekład

Józefa Anc, Teresa Wątor-Naumow

Czy idzie? – opowiadanie Iwana Wazowa, opublikowane pierwotnie w 1886 r. w tomie Podporuczik Wyłko. Razkazi iz srybsko-byłgarskata wojna pod tytułem Stojanczo iz Wetren i zamieszczone następnie, już pod nowym tytułem, w tomie opowiadań Powesti i razkazi (1891). Opowiadanie powstało w tzw. płodwiwskim okresie twórczości pisarza[1] i zostało wydane tuż przed opuszczeniem przez niego Bułgarii.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tłem opowiadania jest wojna serbsko-bułgarska 1885 r. Grupę żołnierzy wyruszających na wojnę z miejscowości Wetren obserwują mieszkańcy, w tym m.in. rodziny żołnierzy. Wśród żegnających jest też matka i siostra Stojana. Jakiś czas później matka Stojana dostaje od niego list, w którym zapewnia on, iż wszystko u niego jest w porządku. Jesienią, po zakończeniu wojny, wracają do wsi żołnierze. Brakuje wśród nich Stojana. Matka wysyła jednak córkę i młodszego syna, aby czekali na wracającego Stojana.

Przekłady na język polski[edytuj | edytuj kod]

Opowiadanie było tłumaczone na język polski dwukrotnie i ukazało się w kilku różnych tomach. Pierwszą jego tłumaczką na język polski była Józefa Anc, a opowiadanie ukazało się w tomie Wybór opowiadań, wydanym w Warszawie w 1904 r. Przekład ten został przedrukowany z drobnymi poprawkami w tomie Wybór opowiadań, wydanym nakładem wydawnictwa Czytelnik w 1951 r. Opowiadanie to w przekładzie Teresy Wątor-Naumow (pod zmienionym tytułem Czy wraca już...) znalazło się także w antologii opowiadań bułgarskich pt. Biała jaskółka w wyborze Krystyny Migalskiej i Wojciecha Gałązki, Katowice 1982.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Możejko, Iwan Wazow, s. 78.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Możejko, Iwan Wazow, Warszawa 1967, s. 78.
  • Petyr Dinekow, Wazow - mistrz bułgarskiego opowiadania, [w:] P. Dinekow, O bułgarskiej literaturze, folklorze i związkach z Polską, Warszawa 1977, s. 306-326.