Dacznoje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dacznoje
Дачное
Ilustracja
Obecny wygląd dawnej stacji
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Data otwarcia 1 czerwca 1966
Spb metro line1.svg Linia Kirowsko-Wyborska
Poprzednia stacja Awtowo
Następna stacja Leninskij prospiekt
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
DacznojeДачное
Dacznoje
Дачное
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
DacznojeДачное
Dacznoje
Дачное
Ziemia59°51′19,30″N 30°16′13,25″E/59,855361 30,270347
Portal Portal Transport szynowy

Dacznoje (ros. Да́чное) – nieistniejąca stacja linii Kirowsko-Wyborskiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Działała w latach 1966-1977.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Dacznoje została otwarta 1 czerwca 1966 roku i była to zwykła naziemna stacja kolejowa[1]. Autorką projektu architektonicznego była: K. N. Afonskaja (К. Н. Афонская)[1]. Po oddaniu do użytku pierwszych stacji leningradzkiego metra w latach pięćdziesiątych XX wieku, szybko zdano sobie sprawę z potrzeby przedłużenia metra na południe, w stronę wielkich osiedli mieszkaniowych[1]. Sowieckie władze miasta, by szybko rozwiązać ten problem, postanowiły więc uczynić to w sposób prowizoryczny, w ten sposób zadecydowano o wzniesieniu tymczasowego dworca kolejowego[1]. Była to wówczas jedyna naziemna stacja metra w mieście[1]. Dysponowała zaledwie jednym peronem, a do tego była swoistym ślepym zaułkiem, składy pociągów przyjeżdżały tu i nawracały, gdyż tory kolejowe nie prowadziły nigdzie dalej[1]. Wraz z ukończeniem rozbudowy metra w kierunku południowym i oddaniu do użytku dwóch nowych stacji (Leninskiego prospiektu i Prospiektu Wietieranow), zdecydowano o likwidacji Dacznoje[1][2]. Została ona zamknięta 5 października 1977 roku o godzinie 13:00[3].

Po jej likwidacji tory i wszystkie elementy obsługi metra zostały rozebrane[4]. Peron został zamurowany i połączony z budynkiem dworcowym, a w jego wnętrzu znalazła siedzibę jednostka milicji drogowej[1][4]. Pozostałością po stacji jest uwzględnianie jej nazwy jako przystanku tramwajowego linii 18-a[5]. Stacja Dacznoje pojawiła się też w kilku sowieckich filmach produkcji Lenfilmu, których akcja rozgrywała się w ówczesnym Leningradzie[4]. Jej nazwa przetrwała w nazwie pobliskiej zajezdni TCz-2.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]