Dacznoje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dacznoje
Дачное
Zdjęcie DacznojeДачное
Obecny wygląd dawnej stacji
Data otwarcia 1 czerwca 1966
Spb metro line1.svg Linia Kirowsko-Wyborska
Poprzednia stacja Awtowo
Następna stacja Leninskij prospiekt
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
DacznojeДачное
Dacznoje
Дачное
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
DacznojeДачное
Dacznoje
Дачное
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
DacznojeДачное
Dacznoje
Дачное
Ziemia 59°51′19,30″N 30°16′13,25″E/59,855361 30,270347
Portal Portal Transport szynowy

Dacznoje (ros. Да́чное) – nieistniejąca stacja linii Kirowsko-Wyborskiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Działała w latach 1966-1977.

Charakterystyka[edytuj]

Stacja Dacznoje została otwarta 1 czerwca 1966 roku i była to zwykła naziemna stacja kolejowa[1]. Autorką projektu architektonicznego była: K. N. Afonskaja (К. Н. Афонская)[1]. Po oddaniu do użytku pierwszych stacji leningradzkiego metra w latach pięćdziesiątych XX wieku, szybko zdano sobie sprawę z potrzeby przedłużenia metra na południe, w stronę wielkich osiedli mieszkaniowych[1]. Sowieckie władze miasta, by szybko rozwiązać ten problem, postanowiły więc uczynić to w sposób prowizoryczny, w ten sposób zadecydowano o wzniesieniu tymczasowego dworca kolejowego[1]. Była to wówczas jedyna naziemna stacja metra w mieście[1]. Dysponowała zaledwie jednym peronem, a do tego była swoistym ślepym zaułkiem, składy pociągów przyjeżdżały tu i nawracały, gdyż tory kolejowe nie prowadziły nigdzie dalej[1]. Wraz z ukończeniem rozbudowy metra w kierunku południowym i oddaniu do użytku dwóch nowych stacji (Leninskiego prospiektu i Prospiektu Wietieranow), zdecydowano o likwidacji Dacznoje[1][2]. Została ona zamknięta 5 października 1977 roku o godzinie 13:00[3].

Po jej likwidacji tory i wszystkie elementy obsługi metra zostały rozebrane[4]. Peron został zamurowany i połączony z budynkiem dworcowym, a w jego wnętrzu znalazła siedzibę jednostka milicji drogowej[1][4]. Pozostałością po stacji jest uwzględnianie jej nazwy jako przystanku tramwajowego linii 18-a[5]. Stacja Dacznoje pojawiła się też w kilku sowieckich filmach produkcji Lenfilmu, których akcja rozgrywała się w ówczesnym Leningradzie[4]. Jej nazwa przetrwała w nazwie pobliskiej zajezdni TCz-2.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy