Przejdź do zawartości

Dev.D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dev.D
Gatunek

dramat, romans, musical

Data premiery

2009

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi

Czas trwania

138 min

Reżyseria

Anurag Kashyap

Scenariusz

Anurag Kashyap, Vikram Motwane

Główne role

Abhay Deol
Kalki Koechlin
Mahi Gill
Dibyendu Bhattacharya

Muzyka

Amit Trivedi

Zdjęcia

Rajeev Ravi

Montaż

Aarti Bajaj

Produkcja

UTV Spotboy, Bindaas

Dystrybucja

UTV Motion Pictures
UTV Spot Boy

Dev.D to dramat z 2009 roku, uwspółcześniona wersja Devdasa wyreżyserowana przez Anurag Kashyapa, autora Black Friday i No Smoking. W rolach głównych Abhay Deol (Ahista Ahista) i debiutantki Mahi Gill i Kalki Koechlin. To gorzki film, którego treścią jest niespełniona miłość, uciekanie od siebie w alkohol i uczucie przywracające godność prostytutce. W tym filmie rodzice pozostają bezsilni wobec rozpaczy swoich nawet dorosłych pogubionych dzieci. Pokazano tu historię rozmijania się z marzeniami o miłości z dzieciństwa i bohatera udręczonego próbą zapomnienia o tym, kim jest i kogo obok niego nie ma. "Chyba już nie chcę całej tej miłości...", śpiewa głos podłożony pod obraz tracącego od wódki przytomność Deva. Mimo to film pokazuje nadzieję na ocalenie siebie poprzez kolejną miłość.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Dev (Abhay Deol) i Paro (Mahie Gil) przepadają za sobą od dziecka. Nawet jego wyjazd na studia do ALondynu nie niszczy ich miłości. Trwa nadal podtrzymywana w mailach i rozmowach telefonicznych. Skończywszy studia Dev przyjeżdża do Delhi szukając tu tylko jednej twarzy - Paro. Gorączkowo odnajdują się w tłumie spragnieni swego dotyku, pocałunku. Stęsknieni za sobą. Dev ma już przygotowany zaręczynowy pierścionek, gdy nagle słyszy od kogoś o Paro jako o tej, której ciało zna nie jeden mężczyzna. Wzburzony odrzuca jej miłość. Teraz nie pozostaje mu nic innego, jak zalewając się alkoholem znieczulać swe serce. By móc patrzeć, jak Paro poślubia innego mężczyznę.

Ich drogi rozchodzą się. Paro prowadzi życie szczęśliwej mężatki. Dev codziennie pije do utraty przytomności. Bity, okradany. Pewnego razu obudziwszy się w łóżku młodocianej prostytutki Chandy (Kalki Koechlin) Dev otrzymuje od losu (od Boga?) jeszcze jedną szansę na miłość. Czy ją wykorzysta?..

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
 • Abhay Deol ... Devendra Singh Dhillon (Dev)
 • Kalki Koechlin ... Lené/Chanda (Chandramukhi)
 • Mahi Gill ... Parminder (Paro)
 • Dibyendu Bhattacharya ... Chunnilal
 • Asim Sharma ... Bhuvan (mąż Paro)
 • Parakh Madan ... Rasika

Muzyka i piosenki

[edytuj | edytuj kod]

Autorem muzyki jest Amit Trivedi

 1. Mahi Mennu Nahi Karna
 2. Emosanal Attyachaar (brass Band Version)
 3. Duniya Ye Duniya Badi Gol
 4. Aankh Micholi Khel Zindagi
 5. Yahi Meri Zindagi Yahi
 6. Pardesi O Pardesi Mitthasa
 7. Nayan Tarse Na Mile
 8. Paayaliya Chan Chan Shor
 9. Saali Khushi Kaha Chali

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]