DevOps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Devops)

DevOps (od ang. development and operations) – metodyka zespolenia rozwoju (ang. development) i eksploatacji (ang. operations) oraz zapewnienia jakości (ang. quality assurance), która została zaprezentowana na pierwszej z serii konferencji DevOps Days w 2009 roku w Belgii. Metodyka ta kładzie nacisk na ścisłą współpracę i komunikację profesjonalistów z zakresu utrzymania IT (administratorów) oraz specjalistów od rozwoju oprogramowania (programistów). Uwzględnia współzależność rozwoju i utrzymania IT. Skraca czas wdrożenia funkcji w oprogramowaniu. Pojęcie DevOps zostało zaproponowane w 2009 przez Patricka Debois w trakcie dni DevOps w Gandawie[1].

Metoda rozwoju oprogramowania DevOps jest wskazana dla firm, w których częstotliwość edycji jest stosunkowo wysoka. Jeden z serwisów internetowych wykorzystuje DevOps do realizacji dziesięciu wdrożeń dziennie[2].

W firmach stosujących organizację DevOps wdrożenia aplikacji wiążą się z mniejszym ryzykiem z powodu zwiększonej koordynacji wydań oraz zastosowania narzędzi współpracy takich jak wideokonferencja, e-mail, komunikatory internetowe oraz serwisy internetowe klasy wiki w celu zagwarantowania dokładnego zrozumienia wymagań i właściwej współpracy wszystkich uczestników projektu.

Rozwój tej metodyki i jej rosnąca popularność przyczyniły się, także do powstania stanowiska inżyniera DevOps, które łączy zagadnienia związanie z pracą developerów i działu operacyjnego. Do głównych zadań inżyniera DevOps należy szeroko rozumiana automatyzacja i analiza wydajności pracy.

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Do zastosowania DevOps rekomendowane jest następujące środowisko IT:

  • stosowanie programowania zwinnego lub podobnych metod wytwarzania oprogramowania
  • częste wdrożenia
  • dostępność infrastruktury w chmurze i jej wirtualizacja
  • narzędzia automatyzacji i zarządzania konfiguracją w centrum danych

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Damon Edwards: What is DevOps?. dev2ops.org, 2010-02-23. [dostęp 2015-11-04]. (ang.).
  2. 10+ Deploys Per Day: Dev and Ops Cooperation at Flickr. 2009-06-29. [dostęp 2015-11-04]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]