DevOps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Devops)
Skocz do: nawigacja, szukaj

DevOps (od ang. development and operations) – metodyka zespolenia rozwoju (ang. development) i eksploatacji (ang. operations) oraz zapewnienia jakości (ang. quality assurance), która została zaprezentowana na pierwszej z serii konferencji DevOps Days w 2009 roku w Belgii. Metodyka ta kładzie nacisk na ścisłą współpracę i komunikację profesjonalistów z zakresu utrzymania IT (administratorów) oraz specjalistów od rozwoju oprogramowania (programistów). Uwzględnia współzależność rozwoju i utrzymania IT. Skraca czas wdrożenia funkcjonalności w oprogramowaniu. Pojęcie DevOps[1] zostało zaproponowane w 2009 przez Patricka Debois w trakcie dni DevOps w Gandawie.

Metoda rozwoju oprogramowania DevOps jest wskazana dla firm, gdzie częstotliwość edycji jest stosunkowo wysoka. Jeden z serwisów internetowych wykorzystuje DevOps do realizacji dziesięciu wdrożeń dziennie[2].

W firmach stosujących organizację DevOps, wdrożenia aplikacji wiążą się z mniejszym ryzykiem z powodu zwiększonej koordynacji wydań oraz zastosowanie narzędzi współpracy, takich jak wideokonferencja, e-mail, komunikatory internetowe oraz serwisy internetowe klasy wiki, w celu zagwarantowania dokładnego zrozumienia wymagań i właściwej współpracy wszystkich uczestników projektu.

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Do zastosowania DevOps rekomendowane jest następujące środowisko IT:

  • stosowanie programowania zwinnego lub podobnych metod wytwarzania oprogramowania
  • oczekiwanie właściciela biznesowego lub operacji IT na częste wersje
  • dostępność infrastruktury w chmurze i jej wirtualizacja
  • narzędzia automatyzacji i zarządzania konfiguracją w centrum danych

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]