Diariusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diariusz (łac. diārium) – rodzaj pamiętnika lub dziennika, w którym opisane wydarzenia są uporządkowane w sposób chronologiczny. Podane w nim informacje opisują najważniejsze wydarzenia z życia codziennego danego człowieka, który je opisuje. Diariusze charakteryzują się tym, że nie jest w nich ważna literacka forma przekazu.

Słowo początkowo oznaczało dzienny przydział żywności[1]. Z czasem poczęto je stosować do określenia zapisków bieżących nieposiadających starannej formy, odnoszących się do życia prywatnego, splecionych z informacjami o polityce, wojnach, zjawiskach pogodowych, itp. Z reguły zapiski diariuszowe cechują się osobistym charakterem i brakiem autocenzury (nie były przeznaczane do upublicznienia), a więc są cenne z obyczajowego punktu widzenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Wójcik, Wiesław Wydra, Jan Żdżarowski, Kanonika poznańskiego diariusz z lat 1532-1551, w: Kronika Miasta Poznania, 4/2006, s.43-44, ISSN 0137-3552

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Korpanty (red. nauk.): Mały słownik łacińsko-polski. Wyd. 7. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2008, s. 194. ISBN 978-83-7195-844-1.