Przejdź do zawartości

Diecezja władywostocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diecezja władywostocka
Владивостокская епархия
Ilustracja
dawna katedra Narodzenia NMP we Władywostoku
Państwo

 Rosja

Siedziba

Władywostok

Data powołania

2 lutego 1923

Data zamknięcia

11 lutego 2002

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

podległa bezpośrednio do Rzymu

katedra

Narodzenia NMP we Władywostoku

Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie Kraju Nadmorskiego
Położenie na mapie Władywostoku
Ziemia43°06′59,5″N 131°54′41,3″E/43,116528 131,911472

Diecezja władywostocka (łac. Dioecesis Vladivostokensis, ros. Владивостокская епархия) – dawna rzymskokatolicka diecezja ze stolicą we Władywostoku, w Rosji. Biskupstwo nie należało do żadnej metropolii, lecz podlegało bezpośrednio papieżowi.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

2 lutego 1923 papież Pius XI bullą Semper Romani erygował diecezję władywostocką. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Syberii (obecnie nieistniejącego). Diecezja obejmowała Syberię środkową i rosyjski Daleki Wschód. W momencie powstania diecezja władywostocka liczyła:

  • 20 000 wiernych
  • 6 kapłanów
  • 6 kościołów[1].

W niedługim czasie po powstaniu diecezji rozpoczęły się bolszewickie prześladowania. W 1930 bp Karol Śliwowski został przymusowo wywieziony do oddalonej ok. 20 km od Władywostoku Sedanki, gdzie pozbawiony środków do życia oraz możliwości sprawowania funkcji duszpasterskich zmarł 5 stycznia 1933[2]. Nigdy nie powołano jego następcy. Diecezja de facto zanikła i już nigdy się nie odrodziła.

13 kwietnia 1991 z diecezji władywostockiej wydzielono administraturę apostolską Kazachstanu (obecnie diecezja karagandyjska) i administraturę apostolską Nowosybirska (obecnie diecezja Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku). 11 lutego 2002 papież św. Jan Paweł II zniósł diecezję władywostocką, włączając resztę jej terytorium do diecezji Świętego Józefa w Irkucku.

Biskupi władywostoccy

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]