Dilobocondyla silviae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dilobocondyla silviae
Zettel et Bruckner, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

żądłówki

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Myrmicinae

Plemię

Formicoxenini

Rodzaj

Dilobocondyla

Gatunek

Dilobocondyla silviae

Dilobocondyla silviaegatunek mrówki z podrodziny Myrmicinae.

Gatunek ten został opisany w 2013 roku przez Herberta Zettela i Haralda Brucknera na podstawie dwóch okazów robotnic, odłowionych w 2005 roku[1].

Robotnica ma ciało długości między 3,9 a 4,1 mm, urzeźbione delikatniej niż u D. rugosa, ubarwione czarniawobrązowo z brązowymi odnóżami i żółtymi trzonkami czułków i nasadami funiculusów. Rzeźba wierzchu głowy w postaci prawie regularnych rządków, połączonych nielicznymi rządkami poprzecznymi. Mikrorzeźba przestrzeni między tymi rządkami siateczkowana. Tył głowy z kanciastymi kątami i wklęsłą krawędzią między nimi. Mezosoma w całości pokryta umiarkowanej wielkości siatką, w której oczkach na bokach powierzchnia jest błyszcząca, a na grzbiecie mikrosiateczkowana. Mikrosiateczkownie pomostka jest silnie zredukowane po bokach i w tylno-grzbietowej części petiolusa, gdzie znajdują się grube, nieregularne zmarszczki[1].

Mrówka znana wyłącznie z filipińskiej wyspy Leyte[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Herbert Zettel, Harald Bruckner. Four new species of Dilobocondyla (Hymenoptera: Formicidae) from the Philippines. „Zeitschrift der Arbeitsgemeinschaft Österreichischer Entomologen”. 65, s. 135-150, 2013. ISSN 0375-5223.