Dizzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dizzy – seria przygodowo-platformowych gier komputerowych, wydanych w późnych latach 80. i wczesnych 90. XX wieku. We wszystkich grach z serii występuje inteligentna postać, wyglądem przypominająca jajko, zwana Dizzy. Autorem gier jest firma Codemasters. Ostatnia gra z tej serii została wydana w 1993 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą grę, Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure wydali bracia Andrew i Philip Oliver, znani jako Oliver Twins. Początkowo gry wydawano na popularną wówczas platformę ZX Spectrum. Kolejne części powstawały także na inne komputery, między innymi na Commodore 64, Atari ST, Amigę, Nintendo Entertainment System (w Polsce klon Pegasus), i na DOSa. Gry z serii Dizzy cieszyły się dużą popularnością.

Dziś powstają nieoficjalne wersje gry z sympatycznym jajkiem, tworzone przez jego fanów, za przyzwoleniem braci Oliver. Tworzone są strony internetowe, poświęcone bohaterowi.

Postać[edytuj | edytuj kod]

Dizzy i jego rodzina są przedstawieni w postaci antropomorficznych jaj, choć pierwotnie nie było to zamysłem twórców serii. Ukochaną bohatera jest piękna Daisy. Wioskę często napada zły czarownik Zaks i porywa Daisy, a Dizzy często musi uwalniać ją podczas swoich przygód, wykorzystując znalezione przedmioty i cenną pomoc przyjaciół.

Gry z serii o Dizzym[edytuj | edytuj kod]

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]