Dizzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dizzy – seria przygodowo-platformowych gier komputerowych, wydanych w późnych latach 80. i wczesnych 90. XX wieku. We wszystkich grach z serii występuje inteligentna postać, wyglądem przypominająca jajko, zwana Dizzy. Autorem gier jest firma Codemasters. Ostatnia gra z tej serii została wydana w 1993 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą grę, Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure wydali bracia Andrew i Philip Oliver, znani jako Oliver Twins. Początkowo gry wydawano na popularną wówczas platformę ZX Spectrum. Kolejne części, a było ich 8, powstawały także na inne komputery, między innymi na Commodore 64, Atari ST, Amigę, Nintendo Entertainment System (w Polsce klon Pegasus), i na DOSa. Gry z serii Dizzy cieszyły się dużą popularnością.

Dziś powstają nieoficjalne wersje gry z sympatycznym jajkiem, tworzone przez jego fanów, za przyzwoleniem braci Oliver. Tworzone są strony internetowe, poświęcone bohaterowi.

Postać[edytuj | edytuj kod]

Dizzy i jego rodzina są przedstawieni w postaci antropomorficznych jaj, choć pierwotnie nie było to zamysłem twórców serii. Ukochaną bohatera jest piękna Daisy. Wioskę często napada zły czarownik Zaks i porywa Daisy, a Dizzy często musi uwalniać ją podczas swoich przygód, wykorzystując znalezione przedmioty i cenną pomoc przyjaciół.

Gry z serii o Dizzym[edytuj | edytuj kod]

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]