Dolina Zimna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wylot Doliny Zimnej do Doliny Błotnej

Dolina Zimna (słow. Zimná dolina) – lewa, najbardziej zachodnia odnoga Doliny Błotnej w słowackich Tatrach Zachodnich[1]. Jest to krótka, wąska i całkowicie zalesiona dolina mająca początek pod Kocimi Skałami, skąd opada początkowo w północnym, a później w północno-zachodnim kierunku. Jej dnem spływa potok uchodzący do Błotnego Potoku, nieco po zachodniej stronie miejsca, w którym przy szosie OrawiceZuberzec znajduje się słupek informacyjny szlaków turystycznych[2]. Jest to tzw. Zamaňová. Polska mapa podaje wysokość tego miejsca na 820 m, na słowackim słupku z turystycznymi tabliczkami jest podana wysokość 723 m.

Dolina znajduje się już na obszarze TANAP-u. Jej wylot przecina zielony szlak turystyczny. Sama dolina jednak jest turystycznie niedostępna[2].

Szlak zielony zielony: OrawiceDolina Mihulczaprzełęcz Borek – Dolina Błotna (Zamaňová) – Maniowa PrzehybaPolana Brestowa
  • odcinek Orawice – Zamaňová. 2.20 h, ↓ 2 h
  • odcinek Zamaňová – Polana Brestowa. 45 min, ↓ 30 min.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Tatry Zachodnie. Słowacja. Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-248-7.
  2. a b Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.