Przejdź do zawartości

Dom Rycerstwa w Sztokholmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Riddarhuset
Ilustracja
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Sztokholm

Architekt

Simon De la Vallée
Jean De la Vallée

Rozpoczęcie budowy

ok. 1640

Ukończenie budowy

1670

Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa konturowa regionu Sztokholm, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Riddarhuset”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Riddarhuset”
Ziemia59°19′33″N 18°03′56″E/59,325833 18,065556
Strona internetowa

Dom Rycerstwa (szw. Riddarhuset) – budynek w Sztokholmie na Gamla stan, miejsce obrad stanu arystokratycznego – jednego z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym (Ståndsriksdagen) istniejącym w latach 1435–1866.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sam budynek został zbudowany według projektu, który przygotował urodzony we Francji architekt Simon De la Vallée. Simon został jednak zabity przez szwedzkiego szlachcica w 1642 roku. Prace ukończył więc jego syn Jean w 1660. Jest on przykład holenderskiego baroku pod względem kształtu jak i kolorystyki.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Na północnej fasadzie, nad wejściem umieszczono motto: Arte et Marte (Sztuka i wojna), po którego bokach znajdują się posągi bogini sztuki i nauki – Minerwy i boga wojny – Marsa. Rzeźby na dachu symbolizują cnoty rycerskie: Nobilitas (Szlachetność), Studium (Pilność), Valor (Odwaga), Honor, Prudentia (Rozwaga) i Furtitudo (Siła). We wnętrzu znajdują się schody prowadzące do Sali Rycerskiej, a tam można zobaczyć plafon Davida Klöckera Ehrenstrahla oraz rzeźbione hebanowe krzesło z 1623 roku. Na ścianach widnieje 2320 herbów.