Dom przedpogrzebowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom przedpogrzebowy na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Dom przedpogrzebowy na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu
Dom przedpogrzebowy na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Gliwicach

Dom przedpogrzebowy (również dom pogrzebowy) – budynek pełniący funkcje funeralne o charakterze świeckim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnienie domów przedpogrzebowych wywodzi się z kultury żydowskiej i judaizmu, które nakazywały aby ciało osoby zmarłej przed pochówkiem było przechowywane poza pomieszczeniami mieszkalnymi. W tym celu budowano specjalne obiekty, które lokalizowano na terenie nekropolii i które działały według ściśle ustalonego prawa wyznaniowego[1]. Współcześnie rozumiane pojęcie domu przedpogrzebowego powstało w okresie, gdy rozpoczęto organizowanie nekropolii wielowyznaniowych lub zarządzanych przez organizacje społeczne lub jednostki samorządu terytorialnego. Ich podstawowa funkcja jest podobna do dawnej działalności kaplic cmentarnych, jednakże ma ona charakter świecki. Nie wyklucza to organizowania w domach przedpogrzebowych pożegnań przebiegających z określonym rytem religijnym.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Do podstawowych funkcji domu przedpogrzebowego należy przechowywanie zwłok lub szczątków ludzkich w czasie poprzedzającym ceremonię pogrzebową, jest świeckim odpowiednikiem kaplicy pogrzebowej i ze względu na swoje przeznaczenie często jest ulokowany w pobliżu cmentarza. Wyposażenie takiego obiektu musi umożliwiać przechowywanie zwłok w warunkach chłodniczych, przygotowanie ich do ceremonii pogrzebowych tj. specjalne stoły na których zmarli są ubierani i poddawani tanatokosmetyce[2]. Znajduje się tam sala pożegnań umożliwiająca wystawienie trumny lub urny, ewentualnie ekspozycję pożegnalną zmarłego w stałej temperaturze otoczenia. Dom przedpogrzebowy powinien posiadać wszelkie udogodnienia architektoniczne, które pozwalają na wyprowadzenie ciała z poszanowaniem dla osoby zmarłej tj. pochylnie, rampy dla karawanów.

Uregulowanie prawne[edytuj | edytuj kod]

W Polsce budynek taki musi spełniać wymagania, które zostały określone w obowiązujących przepisach prawnych, do których należą:

Regulują one wymagania sanitarne, które powinny być spełniane podczas działalności domu przedpogrzebowego, a także warunki, w których powinny być przechowywane ciała lub szczątki. Często władze lokalne w oparciu o obowiązujące prawo ustanawiają dodatkowe regulaminy korzystania z obiektów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]