Drewniana dzwonnica w Paczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez The Polish Bot (dyskusja | edycje) o 16:44, 9 sty 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Dzwonnica
w Paczynie
Symbol zabytku nr rej. A/300/60 z 7 marca 1960[1]
Ilustracja
Dzwonnica w Paczynie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Paczyna

Ukończenie budowy

1679

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Dzwonnica w Paczynie – zabytkowa, wolnostojąca dzwonnica znajdująca się w Paczynie w gminie Toszek, w powiecie gliwickim w województwie śląskim. Usytuowana w centralnej części wsi, przy kościele pw. św. Marcina.

Dzwonnica znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Historia

Wybudowana w 1679 roku obok nieistniejącego dzisiaj drewnianego kościoła, który rozebrany został w 1931 roku, a na jego miejscu wybudowano obecną murowaną świątynię (kościół parafialny pw. św. Marcina).

Architektura

Dzwonnica drewniana, wybudowana na planie kwadratu, w konstrukcji słupowej na fundamencie z kamieni polnych. Ściany zwężające się ku górze, oszalowane są deskami. Dzwonnica zwieńczona izbicą, nad którą znajduje się gontowy, namiotowy dach. Dzwonnica w 1975 roku poddana została pracom konserwatorskim (wzmocnienie fundamentów, wymiana oszalowania, wymiana gontów).

Bibliografia

  • Izabela Rejduch-Samkowa(red) Jan Samek (red.): Katalog zabytków sztuki w Polsce tom VI województwo katowickie z. 5 powiat gliwicki. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1966, s. 50.