Przejdź do zawartości

Duży Staw (województwo świętokrzyskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Duży Staw
Jezioro Golejowskie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Staszów

Region

Niecka Połaniecka

Morfometria
Powierzchnia

3,6 ha

Głębokość
• maksymalna


7,81 m

Położenie na mapie Staszowa
Mapa konturowa Staszowa, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Duży Staw”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Duży Staw”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Duży Staw”
Położenie na mapie powiatu staszowskiego
Mapa konturowa powiatu staszowskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Duży Staw”
Położenie na mapie gminy Staszów
Mapa konturowa gminy Staszów, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Duży Staw”
Ziemia50°33′18″N 21°12′54″E/50,555000 21,215000

Duży Stawjezioro[1] w Niecce Połanieckiej, położone w województwie świętokrzyskim, w granicach miasta Staszów.

Duży Staw ma powierzchnię 3,6 ha[2] i jest największym z kilkudziesięciu jezior znajdujących się w Lasach Golejowskich w rejonie Staszowa. Jest jedynym zagospodarowanym jeziorem (funkcja rekreacyjno-turystyczna, ośrodki całoroczne wypoczynkowe, domki kempingowe, pole namiotowe, zorganizowane strzeżone kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracja i sezonowe punkty gastronomiczne). Jezioro położone jest w lesie, ok. 4 km od centrum Staszowa i ok. 1 km na południe od drogi wojewódzkiej nr 765 (Staszów – Osiek). Głębokość maksymalna jeziora wynosi 7,81 m[3]. Duży Staw połączony jest kanałem z Drugim Stawem, a ten dalej z Trzecim Stawem, który z kolei łączy się z Czwartym Stawem, który ma okresową łączność z Piątym Stawem.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 73, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Artur Zieliński: Wstępne badania właściwości fizyczno-chemicznych wód jezior w Lasach Golejowskich koło Staszowa (Niecka Połaniecka). W: T. Ciupa, R. Suligowski: Woda w badaniach geograficznych. Kielce: Instytut Geografii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, 2010, s. 253-259.
  3. Zieliński 2007