Dungeoneer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dungeoneerplanszowo-karciana gra fantasy, której autorem jest Thomas Denmark. Oryginalnie wydana w USA przez Atlas Games, polskim dystrybutorem jest wydawnictwo Galakta. Dungeoneer to gra fantasy przeznaczona dla 2-4 graczy. Gracze wcielają się w bohaterów, przemierzają lochy, walczą z potworami i wykonują zadania. Najgroźniejszymi przeciwnikami są jednak inni gracze, którzy na wszelkie sposoby przeszkadzają w osiągnięciu sukcesu. W czasie gry plansza jest budowana przez samych graczy, dzięki czemu każda rozgrywka jest niepowtarzalna.

Ogólne zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Każdy z graczy prowadzi jednego z 6 bohaterów (m.in. Nekrowojownik, Paladyn, Nekromanta), którzy zdobywają sławę i skarby. Celem gry jest wypełnienie trzech zadań losowanych w każdej rozgrywce z pewnej puli. Aby je wykonać gracze poruszają się po planszy, która układana jest z kart reprezentujących miejsca bądź ścieżki. Dzięki zastosowaniu tego mechanizmu plansza do gry jest każdorazowo nieco inna. W zależności od zestawu gracze wypełniają zadania przedzierając się przez podziemia bądź pokonując otwarte przestrzenie na powierzchni.

Jednak jednocześnie każdy z graczy gra też rolę Władcy Podziemi, który stara się utrudniać życie postaciom pozostałych graczy, stawiając przed nimi pułapki, potwory czy zagrywając niefortunne wypadki.

W czasie swojej podróży przez podziemia, postacie zbierają punkty Chwały (Glory) oraz Groźby (Peril). Za punkty Chwały gracze mogą "kupować" karty, które wspomagają ich bohaterów, takie jak umiejętności czy artefakty. W tym czasie pozostali gracze, jako Władcy Podziemi, "wydają" punkty Groźby tego gracza przeciwko jemu na różne utrudnienia.

Części gry i zestawy[edytuj | edytuj kod]

Po polsku ukazało się dotychczas 6 części gry:

Ukazał się jeszcze zestaw Legendary Dungeoneer: Wrath of the Serpent Goddess. Można w nim zaczynać rozgrywkę od poziomu 7. Data premiery polskiej wersji nie jest jeszcze znana.

Każda z gier ma własny teren, bohaterów, zadania i potwory. Zestawy można mieszać, co rozbudowuje rozgrywkę. W komplet jednego zestawu wchodzi:

  • 110 kart;
  • 6 żetonów postaci;
  • 6 plastikowych podstawek;
  • 38 żetonów pomocniczych;
  • 1 kostka (k6);
  • instrukcja.

Zmiany w wersji polskiej[edytuj | edytuj kod]

W polskim wydaniu do gry zostały dodane tekturowe figurki bohaterów, dzięki którym nie musimy wycinać już ich z kart. Gra została także wzbogacona o kostkę k6 oraz inne pudełko. Dodano również żetony pomocnicze (żetony życia, chwały, groźby, itp.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]