Dyfuzor silnika 2t

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dyfuzor (komora rezonansowa) – część układu wydechowego w silnikach dwusuwowych[1], która odpowiada za wytworzenie fali ciśnieniowej cofającej nieprzepaloną mieszankę do cylindra.

Działanie dyfuzora w silniku 2t[edytuj | edytuj kod]

W silniku 2t podczas pracy tłoka część mieszanki trafia niespalona do układu wydechowego, co powoduje straty w mocy silnika oraz dodatkowo podnosi finalnie zużycie paliwa. Aby temu zapobiec wprowadzono wydechy z komorą rezonansową (dyfuzorem). Działanie takiego wydechu polega na tym, że dzięki odpowiednim kątom i długościom stożków, z których zbudowany jest wydech, fala ciśnieniowa, która w nim się porusza wraz ze spalinami, po wylocie z cylindra rozszerza się, aż dobiegnie do głównej części dyfuzora (miejsca o największej średnicy przekroju w układzie wydechowym), po czym trafiając na nagłe zwężenie do tzw. stingera, część z niej odbija się od stożka zawężającego dyfuzor powodując wytworzenie fali o przeciwnym kierunku (czyli wracającej do cylindra) i cofanie się mieszanki, która uciekła niespalona podczas pracy jednostki napędowej.

Historia dyfuzora silnika 2t[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą zastosowania dyfuzora w silniku dwusuwowym był Walter Kaaden, inżynier, w czasie II wojny światowej pracujący w ośrodku Peenemünde przy konstrukcji sterowanej radiowo bomby szybującej Henschel Hs 293. Mimo sprzecznych doniesień, nie pracował przy projekcie latającej bomby V1 ani przy rakietach V2. Dzięki latom pracy w Luftwaffe posiadł wiedzę pozwalającą mu wykrzesać ogromny potencjał z silnika dwusuwowego. W latach 50. IFA zatrudniła go do pomocy przy budowach motocykli wyścigowych wyposażonych w silniki 2t. Wykorzystując swoją wiedzę pokazał, jak wielki wpływ na silnik dwusuwowy mogą mieć zjawiska falowe i skonstruował pierwszy układ wydechowy z komorą rezonansową (dyfuzorem). Po wielu latach spędzonych w IFA Kaaden został zmuszony przez złe warunki polityczne panujące w komunistycznych Niemczech do ucieczki na Zachód. Jego celem stała się Japonia, do której zabrał teczkę z całą swoją wiedzą na temat silników 2t.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Radosława Zgrzędka. student.agh.edu.pl. [dostęp 2015-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-18)].