Dyskusja Wikipedii:Prawo do odejścia
Wygląd
Zmiana treści
Ta strona w wersji do sierpnia 2008: [1] była jakimś zupełnym kuriozum: na innych wikipediach (proszę sprawdzić interwiki) jest to prawo do odejścia bez wyjaśniania i bez żadnych zobowiązań wobec projektu. Tutaj była wyrażona myśl "jeśli ci się nie podoba, to sobie idź".
Obawiam się że pierwotny autor pisząc tłumaczenie z wersji niemieckiej plus własne dodatki zmienił bardzo mocno sens niemieckiego oryginału.
Przeredagowałem treść (również bazując na wersji niemieckiej: de:Wikipedia:Recht zu gehen), aby odzwierciedlała zamysł z innych wikipedii. rdrozd (dysk.) 19:50, 8 sie 2008 (CEST)
- Obecne interwiki prowadzi do angielskiego en:Wikipedia:Right to vanish - prawo do zniknięcia - które jest czymś innym niż prawo do odejścia (będące właściwie prawem do zaprzestania edytowania). Prawo do zniknięcia pociąga za sobą szereg trudnych działań, częściowo trudnych technicznie, ale także trudnych do zaakceptowania przez pozostającą społeczność. Osobiście jestem za umożliwieniem zniknięcia, ale wprowadzenie i wykonywanie takiego prawa wymaga uważnego i z wyczuciem podejścia do tematu. Nova (dyskusja) 12:15, 21 sie 2008 (CEST)
- Masz rację, a ponieważ parę zniknięć już też mieliśmy - jedno właśnie dzisiaj, to też wypadałoby tę sprawę uzgodnić. Dla mnie prawo do "zniknięcia" jest dość kontrowersyjne - zawsze byłem zwolennikiem indywidualnej odpowiedzialności za swoje działania w sieci i jeśli ktoś tej odpowiedzialności nie chce ponosić, trudno tę osobę uznać za godną zaufania. I jeśli ktoś podpisywał się np. imieniem i nazwiskiem i np. się trochę skompromitował to nieuczciwe będzie udawanie potem że właściwie to tej osoby tu nie było... rdrozd (dysk.) 22:36, 28 sie 2008 (CEST)
A czy jest prawo do powrotu ? Arek Wieniawski dyskusja podpis uzupełnił --Felis domestica (dyskusja) 14:25, 19 kwi 2016 (CEST)
- @Arek Wieniawski Jest - zawarte w fundamentalnej zasadzie: edytuj śmiało!. Siadasz do kompa, logujesz się i edytujesz. --Felis domestica (dyskusja) 14:25, 19 kwi 2016 (CEST)
- A jeżeli ktoś został zablokowany na zawsze ? Arek Wieniawski (dyskusja) 14:29, 19 kwi 2016 (CEST)
- @Arek Wieniawski, prawo do odejścia wynika z zasady „śmiało edytuj”. Edytujesz kiedy chcesz, nie edytujesz kiedy nie chcesz. Zostajesz wikipedystą kiedy chcesz, wypisujesz się kiedy chcesz. Na tej zasadzie możesz wrócić, bo znów chcesz. Blokada na zawsze inna niż na prośbę zainteresowanego to co innego: zostajesz „wykreślony”, „wygnany” ze względu na jakieś przewinienia i potem trudno ci wrócić, nawet jeśli chcesz, bo społeczność cię nie chce. Tar Lócesilion (queta) 14:35, 19 kwi 2016 (CEST)
- Tar Lócesilion, ty nie rozumiesz że kara śmierci jest nie humanitarna dlatego się jej nie wykonuje na Breiviku Andersu, a blokada konta na zawsze jest pogwałceniem praw człowieka, czy zgodzisz się z tym ? Arek Wieniawski (dyskusja) 12:39, 21 kwi 2016 (CEST)
- Nie, nie zgodzę się. Edytowanie jest przywilejem, a nie prawem, tym bardziej nie jest prawem człowieka. Przywileju można się skutecznie wyprzeć, świadomie i celowo dokonując złych wyborów. To podobny schemat co wyparcie się zbawienia na gruncie teologii katolickiej. Już prędzej prawem człowieka jest korzystanie z Wikipedii, jako postać korzystania z dóbr kultury i informacji o działaniach władz publicznych. Tar Lócesilion (queta) 13:38, 21 kwi 2016 (CEST)
- A jeżeli ktoś został zablokowany na zawsze ? Arek Wieniawski (dyskusja) 14:29, 19 kwi 2016 (CEST)