Dyskusja szablonu:Broń strzelecka II RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proponuję:

Uzasadnienie:

  • moździerze i armaty przeciwpancerne pomimo tego, że były sprzętem artyleryjskim, nie były na wyposażeniu artylerii II RP tylko stanowiły broń piechoty
  • w jednym szablonie: Polska broń strzelecka 1939 znalazłaby się cała broń będąca na uzbrojeniu pułków piechoty

--grzes1966 (dyskusja) 18:07, 1 sie 2008 (CEST)[odpowiedz]

A kawaleria nie miała armat p. panc. ?!

Usunięta broń francuska, niemiecka itp została umieszczona w szablonach dotyczących broni niemieckiej , francuskiej itp. Po co mnożyć byty?

Tomuś Czereśniak (dyskusja) 01:28, 28 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Wszystkie artykuły dotyczące jednostek WP II RP obejmują lata 1918-1939, a nie wyłącznie rok 1939. Na ich uzbrojeniu w okresie całego dwudziestolecia była broń strzelecka różnych wzorów. A niechby nawet i dotyczyły wyłącznie roku 1939, to jaka jest wartość takiego szablonu na przyklad dla batalionów ON? Czy nie lepiej było utworzyć szablon Broń kawalerii II RP i umieścić w nim całą broń łącznie z szablami i lancami. A tak zamiast jednego szablonu trzeba umieszczać kilka, w tym Szablon:Polska artyleria 1939. Proszę byś jeszcze raz przemyślał ten problem. --grzes1966 (dyskusja) 21:43, 29 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Szablon "Broń strzelecka II RP"[edytuj kod]

1. Do tej pory w szablonach nawigacyjnych umieszczano broń skonstrułowaną, produkowaną, używaną w danym kraju. Zdaję sobie sprawę, że w uzbrojenu WP były też wzory zagraniczne. Zostały one umieszczone w szablonach dotyczących ich krajów pochodzenia. Zabezpiecza to, moim zdaniem, przed umieszczaniem na stronach poszczególnych haseł, nieskonczonej ilości szablonów nawigacyjnych. Poza tym istnieje też pułapka ilości wzorów broni używanych przez daną armie. Przypuśćmy, że w szablonie umieścimy wszystkie wzory broni używanej przez armię niemiecką w czasie II wojny światowej...!

2. W proponowanym szablonie umieściłeś nie tylko broń piechoty. Czy kb. ppanc. wz. 35 używała tylko piechota? Nie - miała je też kawaleria. Czy pistoletu Vis używała tylko piechota? Nie - używała go też kawaleria, lotnictwo, marynarka wojenna itp. Myślę więc, że tytuł "broń strzelecka" jest bardziej precyzyjny i odpowiadający prawdzie. Żeby uniknąć zamykania się tylko na roku 1939, proponuję tytuł "Polska broń strzelecka do 1939", lub też "Polska broń strzelecka 1918 - 1939". Umieszczanie tam sprzętu artyleryjskiego jest zbednym mnożeniem bytów (istnieje wszak odpowiedni szablon: Szablon:Polska artyleria 1939 ).

3. Aby "załatwić" szable i lance kawalerii, proponuję stworzyć szablon: "Polska broń biała do 1939" lub "Polska broń biała 1918-1939". Wszak szabel w tym czasie używała nie tylko kawaleria.

4. Hełmy proponuję umieścić w szablonie "Polskie uzbrojenie ochronne do 1939" lub "Polskie uzbrojenie ochronne 1918-1939"

Podsumowując. Rozumiem, że zmierzasz do stworzenia szablonów dotyczących uzbrojenia poszczególnych rodzajów wojsk. Proponuję bardziej skupić się na broni i jej rodzajach, niż na tym jaki rodzaj wojsk jej używał. Karabin jest przede wszystkim rodzajem broni strzeleckiej. Dopiero później bronią piechoty, kawaleri, taborów itp.


Tomuś Czereśniak (dyskusja) 23:12, 29 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Zastanawiają mnie granaty z tego szablonu - jeśli są ręczne, to raczej nie nadają się do tej kategorii. W ich opisie nie widzę informacji czy są np. nasadkowe czy co, więc dobrze by było, gdyby się wypowiedział jakiś fachura. Pozdrawiam, batwing (dyskusja, wkład) 01:10, 11 gru 2010 (CET)[odpowiedz]