Dyskusja szablonu:Dwory, pałace i zamki województwa dolnośląskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

w kwestii Kopic - w tekście artykułu jest wyraźnie "siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym" ??? A zatem to nie zamek! --Antosh (dyskusja) 18:34, 22 mar 2008 (CET)

ja się w ogóle zastanawiam, czy jest sens takiego podziału na zamki i pałace? w niektórych przypadkach często coś dokładnie określić czym jest, podobnie wygląda sprawa z kategoriami. czy nie lepiej zrobić kategorii np. Zamki i pałace Śląska? w stworzonym szablonie obiektów Górnego Śląska umieściłem i te i te - wydaje mi się, że tak jest bardziej przejrzyście, choć Górny Śląsk ma mniej takich zamków i pałaców - Pudelek (dyskusja) 19:21, 22 mar 2008 (CET)
Jeżeli argumentem jest przebudowa zamku, a większość niezniszczonych w średniowieczu zamków tego dostąpiła, to musielibyśmy z szablonu wyrzucić Książ, Bolków czy Kliczków. Nieadekwatne było by też nazywanie Zamku Królewskiego w Warszawie zamkiem. Coś co powstało jako budowla warowna pomimo przebudowy powinno być traktowane jako zamek. Na pewno jet to kwestią sporną nawet wśród historyków. Co do podziału na zamki i pałace niech lepiej pozostanie tak jak jest. Akurat na Dolnym Śląsku powstał by szablon tak rozbudowany że w większości artykułów zajmował by więcej miejsca niż sam artykuł. --Skarabeusz (dyskusja) 20:01, 22 mar 2008 (CET)

tyle, że właśnie stan jaki jest to duża niekonsekwencja. choćby wspomniany Książ, który jest pałacem, a w szablonie się znajduję. sądzę, że wyjścia są dwa - albo dwa osobne szablony (ale to problemy jak z kategoriami, co może być czym), albo jeden szablon, tyle, że z rozszerzoną nazwą. wielkość wielkością, ale chyba porządek przede wszystkim - Pudelek (dyskusja) 21:33, 22 mar 2008 (CET)

Dla jednych Książ jest pałacem a dla innych zamkiem. Wpisz w Google i porównaj wyniki :) Żeby z niego zrobić prawdziwy pałac należało by nieco więcej przebudować. Takich przebudów doświadczyła większość zamków, które w okresie renesansu czy baroku nie była jeszcze w ruinie. Czyli będąc konsekwentnym powinny nazywać się pałacami. A tak nie jest. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest nieżyjący już Bohdan Guerquin. --Skarabeusz (dyskusja) 22:37, 22 mar 2008 (CET)
  • Źródła mówią o Zamku Książ. Pozdrawiam, dziękuję za opinie. Magen (dyskusja) 16:30, 24 mar 2015 (CET)