Dyskusja szablonu:Przewoźnicy kolejowi w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kryterium umieszczania przewoźników[edytuj kod]

Jakie jest kryterium umieszczania przewoźników kolejowych w tym szablonie? Biały111 (dyskusja) 20:23, 21 lis 2011 (CET)


Początkowo wzorowałem się na tym en:Template:Railway_operators_of_Poland. Odnośnie przewoźników osobowych to pokrywa się to z przewoźnikami, których rozkłady można znaleźć na http://rozklad.sitkol.pl (poza PKP, które odrzuciłem). Odnośnie towarowych to najpierw zacząłem to uzupełniać o wszystkich przewoźników kolejowych z z kategorii Przewoźnicy kolejowi w Polsce, ale teraz widzę, że to też za mało i nie wiem czy to ma sens i czy nie lepiej usunąć całą cześć o przewoźnikach towarowych. Therud (dyskusja) 00:17, 22 lis 2011 (CET)

Na sitkolu można też znaleźć rozkład np. PTMKŻ, na sitkolu usuwają rozkład jazdy w przeszłości, a na przyszły rok jeszcze nie ma, więc podam link do rozklad-pkp.pl Biały111 (dyskusja) 11:41, 23 lis 2011 (CET)
Uważam, że umieszczanie w tym szablonie wszystkich przewoźników wąskotorowych i innych sezonowych mija się z celem. Dla ścisłości można zmienić nazwę szablonu na Regularni przewoźnicy kolejowi w Polsce albo Całoroczni przewoźnicy kolejowi w Polsce. Można za to zrobić osobny szablon dla wąskotorówek. Therud (dyskusja) 19:34, 23 lis 2011 (CET)
No PTMKŻ akurat nie jeździ tylko na wąskotorówkach, w ostatnie wakacje obsługiwali także normalnotorowe połączenie Malbork - Elbląg - Tolkmicko - Braniewo [1] Biały111 (dyskusja) 21:28, 23 lis 2011 (CET)

Przewoźnicy towarowi[edytuj kod]

Proponuje umieścić jedynie największych zgodnie z udziałem w krajowych przewozach towarowych, czyli byliby to PKP Cargo (64%), CTL Polska (7,3%), Lotos Kolej (7%), DB Schenker (6,5%) źródło: http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/1119017,lotos-kolej-zwieksza-udzialy-jest-wiceliderem-rynku,id,t.html chyba, że komuś uda się znaleźć kto jest na kolejnych miejscach. Therud (dyskusja) 19:49, 23 lis 2011 (CET)

Znalazłem na stronie UTK pełny dokument z udziałami w rynku na podstawie którego uzupełniłem szablon [[2]] Therud (dyskusja) 19:51, 28 lis 2011 (CET)

PKP[edytuj kod]

Sądzę, że trzeba byłoby dodać PKP do nieistniejących przewoźników, ale sprawa jest dość śliska. Ktoś ma inny pomysł? kićor wrzuć jakiś txt! 17:29, 22 lis 2011 (CET) Dodałem do dawnych pasażerskich, ale nie wiem czy nie lepiej zrobić osobno ogólną sekcje dawnych (bo jednak zajmowali się też towarowymi). Therud (dyskusja)


SKM vs. lokalalni[edytuj kod]

Zastanawiam się czy nie wyodrębnić SMÓW z lokalnych i jak w takiej sytuacji potraktować Koleje Śląśkie Therud (dyskusja)

I tak będzie lepiej. kićor wrzuć jakiś txt! 22:42, 22 lis 2011 (CET)

Udziały w rynku (przewoźnicy towarowi)[edytuj kod]

Zastanawiam się czy by nie podać przy przewoźnikach towarowych w nawiasach udziałów w rynku, jeśli tak to nie wiem czy lepiej masę ładunków czy pracę przewozową.

Podawanie udziałów w rynku w szablonie nie miałoby IMO większego sensu. Tego typu informacje są zmienne, wymagają bieżacej aktualizacji i ewentualnie mogą pojawiać się rozbieżności przy różnych zródłach. -- Alan ffm (dyskusja) 16:19, 7 sty 2012 (CET)