Dzban miodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzban miodu (norw. Honningkrukken) − powieść kryminalna norweskiego pisarza Gerta Nygårdshauga (w Polsce pod pseudonimem Gert Godeng), opublikowana w 1985, a w Polsce w 2008 w tłumaczeniu Grzegorza Skommera.

Jest pierwszą powieścią cyklu Krew i wino, w której występuje smakosz, znawca języków i detektyw-amator Fredric Drum. Jest też pierwszą powieścią kryminalną Nygårdshauga[1]. Akcja rozgrywa się we francuskim miasteczku Saint-Émilion w regionie winiarskim Bordeaux (departament Gironde). Fredric przybywa tu, by rozeznać miejscowe piwnice i dokonać zakupów win dla restauracji Kasserollen w Oslo, której jest współwłaścicielem. Zatrzymuje się w Hôtelu de Plaisance[2] i rozmawia z licznymi właścicielami lokalnych winnic. Podczas pobytu zostaje mimowolnie wciągnięty w sprawę tajemniczych zniknięć siedmiu mieszkańców miasteczka, jakie wydarzyły się w tym czasie. Również życie Druma staje się zagrożone[3].

W tej części cyklu Fredric poznaje Francuzkę - Geneviéve Brisson, późniejszą sympatię. Geneviéve doznaje poważnych uszkodzeń mózgu w wyniku zatrucia przez przestępców[4].

Rynek w Saint-Émilion - miejsce wielu wydarzeń w powieści

Tłem dla wydarzeń powieści są opisy winnic i piwnic regionu Bordeaux, sposobów wytwarzania markowych win i ich dystrybucji, a także charakterystyka niektórych gatunków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Literacki
  2. Dzban miodu, s.23
  3. Lubimy czytać
  4. Dzban miodu, s.29, 180-182

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Gert Godeng, Dzban miodu, Elipsa, Warszawa, 2008, okładka zewnętrzna, ​ISBN 978-83-7640-012-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]