Działa Nawarony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści Alistaira MacLeana. Zobacz też: Działa Navarony - film z 1961 roku.
Działa Nawarony
The Guns of Navarone
Autor Alistair MacLean
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1957
Typ utworu powieść sensacyjna
Data I wyd. polskiego 1967
poprzednia
brak
następna
Komandosi z Nawarony

Działa Nawarony (ang. The Guns of Navarone) – powieść szkockiego pisarza Alistaira MacLeana, opublikowana w 1957.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są Nowozelandczyk Keith Mallory w randze kapitana – dawny partyzant z Krety i wybitny alpinista, Amerykanin Dusty Miller w randze kaprala – mistrz sabotażu, grecki pułkownik Andrea Stavros, Casey Brown – mechanik i Andy Stevens – dzielny alpinista cierpiący jednak na napady panicznego lęku. Dostali oni rozkaz zniszczenia dwóch dział, które Wehrmacht umiejscowił na wyspie Nawarona, w przeciwnym razie zginie 1200 ludzi z pobliskiej wyspy Cheros.

Sama Nawarona jest wyspą fikcyjną, tak jak cała akcja, choć możliwe, że w czasie wojny miała miejsce podobna akcja przy odbijaniu z rąk Niemców którejś z wysp na Morzu Egejskim. Dowódca wyprawy – Mallory został tak nazwany na cześć słynnego przedwojennego alpinisty George'a Mallory'ego, który zginął tragicznie podczas próby zdobycia Mount Everestu w roku 1924.

Powieść doczekała się kontynuacji, którą była wydana w 1968 roku nowa pozycja pt. Komandosi z Nawarony. Wcześniej w 1961 roku powstała filmowa adaptacja pt. Działa Navarony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alistair MacLean Działa Nawarony, Iskry, 1989

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]