Dzień dobry, Duchu Święty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzień dobry, Duchu Święty (ang. Good Morning, Holy Spirit) – książka Benny Hinna, jedna z książek tego autora i najbardziej znana. Wydana została w 1990 roku, w 1991 stała się bestsellerem.

Książka stała się bestsellerem na rynku amerykańskim. Sprzedano ją w nakładzie ponad jednego miliona egzemplarzy, a przetłumaczono na ponad 20 języków, m.in. na język polski. Przez pierwsze dwa lata była jedną z najlepiej sprzedających się chrześcijańskich książek w USA[1].

Książka opowiada o duchowym życiu autora, na przestrzeni 30 lat jego służby. Autor wyjaśnia jak rozpoznawać głos Ducha Świętego, wylicza siedem kroków do bardziej efektywnego życia. Twierdzi, że każda z Osób Trójcy ma swoje organy, oraz ciało.

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Uchodzi za kontrowersyjną książkę. W środowisku ewangelikalnym dominują negatywne oceny książki. Książce zarzuca się, że autor bazuje przede wszystkim na własnych doświadczeniach, że zawiera błędy doktrynalne, że zanadto koncentruje się na cudach. Zarzuca się autorowi ustawiczne podkreślanie, że Duch Święty jest pełnym Bogiem, że jest Osobą, z którą można komunikować się indywidualnie, że traktuje Ducha Świętego jako najważniejszą - wyższą od pozostałych - Osobę Trójcy[1]. Zarzuca się autorowi szerzenie herezji również odnośnie darów Ducha Świętego, a nawet, że Duch Święty może się objawiać w cielesnej postaci[2].

Środowiska charyzmatyczne wywodzące się z tzw. „trzeciej fali” zielonoświątkowej oceniają ją na ogół pozytywnie.

Spis treści[edytuj | edytuj kod]

 1. Czy naprawdę mogę Cię poznać?
 2. Z Jaffy aż na krańce świata
 3. Tradycja, tradycja
 4. Jak osoba z osobą
 5. Czyj głos słyszysz?
 6. Duch, dusza, ciało
 7. Wiatr dla Twoich żagli
 8. Potężne wejście
 9. Przestrzeń dla Ducha
 10. Tak blisko, jak Twój oddech
 11. Czemu płaczesz?
 12. Niebo na ziemi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Richard J. Vincent: An Examination and Critique of Benny Hinn's „Good Morning, Holy Spirit”. Cephas Ministry Inc., November 27, 1997. [dostęp 2011-12-19].
 2. Gary Gilley: Good Morning, Holy Spirit by Benny Hinn. Southern View Chapel. [dostęp 2011-12-19].