Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12)

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) – telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Działa całodobowo i bezpłatnie. Jest zarówno telefonem zaufania, jak i pełni rolę telefonu interwencyjnego[1]. Rozpoczęła ona swoją działalność 20 listopada 2008, będąc jednocześnie jednym z pierwszych działań podjętych przez Marka Michalaka po objęciu urzędu Rzecznika Praw Dziecka[1].

Zadaniem Dziecięcego Telefonu Zaufania jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem w celu zapewnienia im bezpiecznego dzieciństwa. Pedagodzy, psychologowie i prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Przy użyciu numeru interwencyjnego osoby dorosłe mają możliwość zgłaszać problemy dzieci, zaobserwowania rażących zaniedbań względem nich. Najczęściej zgłaszane problemy dotyczą przemocy, problemów emocjonalnych w środowisku rówieśniczym, szkolnym i rodzinnym. Konsultanci zajmują się problemem, monitorują sytuację i przy pomocy różnych instytucji organizują dalszą współpracę i pomoc.

Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Dzwoniący po godz. 20.00 lub w dni wolne, pozostawiając numer kontaktowy, otrzyma odpowiedź następnego dnia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. brpd.gov.pl. [dostęp 2015-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]