Dzielny Agent Kaczor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzielny Agent Kaczor
Przygody Agenta Kupra

Darkwing Duck
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 91 (w Polsce tylko 7 z nich)
Liczba serii 3
Produkcja
Produkcja The Walt Disney Company
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery Ziemia 8 września 1991
Polska 12 marca 1994
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 1991-1992

Dzielny Agent Kaczor lub Przygody Agenta Kupra (ang. Darkwing Duck) – serial animowany. W USA emitowany był w latach 1991-1992, w Polsce od 12 marca do 27 sierpnia 1994 r. Serial opowiada o kaczorze, Drake’u Mallardzie, który nocą zamienia się w Robin Ducka (Agenta Kupra) i pilnuje porządku w mieście St. Canard. Pierwsze dwa odcinki tego serialu wyemitowano jako godzinny film pt. Darkly Dawns The Duck. Oba te odcinki zostały wyemitowane w Polsce pt. Roboczy Ranek Robina.

W maju 2006 roku zostało wydane DVD – Darkwing Duck – Volume 1, zawierające 27 odcinków, wraz z pilotażowym Darkly Dawns The Duck.

Początkowo tym bohaterem miał być Śmigacz McKwak z Kaczych opowieści. Jednak nie udało się to, natomiast występuje on w serialu jako pomocnik i pilot Robina. Dużym nawiązaniem do Kaczych opowieści jest również pojawienie się Robokwaka.

Serial był emitowany w sobotnim bloku Walt Disney przedstawia.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Robin Duck (ang. Darkwing Duck) / Drake Mallard – Główny bohater serialu. W nocy przebiera się za Robin Ducka, zamaskowanego superbohatera chroniącego mieszkańców St. Canard. Swą kryjówkę ma w podporze mostu. Jako Drake Mallard mieszka na przedmieściach St. Canard wraz ze swoją adoptowaną córką Kwacią. Jego powiedzonkiem jest Oj, powieje grozą! (ang. Let’s Get Dangerous!). Jako superbohater głównie wychwala swoje zalety, gorzej jest z działaniem. Jest zapatrzony w swoją osobę: uważa się za nieomylnego, doskonałego i niedoścignionego w walce z przestępczością. Osoba w średnim wieku. Jako Robin nosi fioletową maskę, płaszcz i pelerynę oraz szary kapelusz. Jako Mallard ubiera się w łososiową koszulę i zielony pulower.
 • Śmigacz McKwak (ang. Launchpad McQuack) – dobrze znany z Kaczych opowieści. Występuje w serialu jako pilot i pomocnik Robina. Jest nierozgarnięty i nie grzeszy inteligencją. Ubrany jest w bordową, skórzaną kurtkę, brązowe spodnie, na jego głowie widnieją samolotowe gogle. Ma bujną, rudą czuprynę.
 • Kwacia Tapmajer (ang. Gosalyn Mallard)– adoptowana córka Robina. Ma mnóstwo energii, lubi psoty i szaleństwa. Najbardziej rozgarnięta, inteligentna i spostrzegawcza z całej trójki. Niestety, Robin traktuje ją jak małą dziewczynkę i rzadko słucha jej rad. Jest nieznośna, ale bardzo kocha swojego przybranego ojca. Nosi fioletowo-różową bluzę z białym nr „1” i czerwono-białe trampki. Ma czerwone włosy spięte po bokach w dwie kitki.

Pozostali bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Kluch Poplątaniec (ang. Herbert „Herb” Muddlefoot) – gąsior; młodszy syn państwa Poplątańców, brat Tanka. Stereotypowy kujon. Najmądrzejszy z całej swej rodziny, inteligencją dorównue akademickiemu profesorowi. Jedna z niewielu osób, która zna prawdziwą tożsamość Robina. Najlepszy przyjaciel Kwaci.
 • pani Poplątaniec (ang. Binkie Muddlefoot) – kanarek; sąsiadka Drake’a, żona pana Poplątańca, matka Klucha i Tanka. Typowa gospodyni domowa. Jest wiecznie uśmiechnięta i z uwielbieniem uwielbia wykonać czynności związane z domem. Obiekt irytacji Drake’a. Jest parodią stereotypowej amerykańskiej gospodyni domowej z lat 50. XX wieku.
 • pan Poplątaniec (ang. Herbert „Herb” Muddlefoot Sr.) – gąsior; sąsiad Drake’a, mąż pani Poplątaniec, ojciec Klucha i Tanka. Niezbyt rozgarnięty akwizytor. Uważa Drake’a za swojego najlepszego przyjaciela (bez wzajemności).
 • Tank Poplątaniec (ang. Tank Muddlefoot) – gąsior; starszy syn państwa Poplątańców, brat Klucha. Łobuz, który za główny obiekt prześladowania obrał Klucha.
 • Robokwak / Cyfron Liczypiórek (ang. Gizmoduck / Fenton Crackshell) – druga postać z Kaczych opowieści. Kaczor w metalowym kostiumie, dzięki któremu może dokonywać niesamowitych rzeczy. Wraz z Robinem i Śmigaczem tworzą grupę „Kaczki Sprawiedliwości”. Jako Cyfron Liczypiórek pojawił się w odcinku Tiff of the Titans i Darkwing Doubloon. Jego stosunki z Robinem są poprawne, choć czasami nie zgadzają się w metodach walki, a Robinowi nie podoba się, gdy jest w cieniu Robokwaka. Obaj nie znają swych prawdziwych tożsamości.
 • Morgana Macawber – czarodziejka, przyjaciółka Robina.
 • Gąsior Gęgacz – podstarzały gąsior, dyrektor agencji S.Z.A.. Bardzo ceni sobie Robina i jego „niecodzienne” metody walki z przestępczością.
 • Agent Grizzlikowniedźwiedź grizzly, pracownik Agencji S.Z.A.. Jest asystentem Gęgacza i zajmuje się głównie papierkową robotą. Jest strasznie biurokratyczny i brutalny jednocześnie. Nie jest jednak zbyt inteligentny, ani skuteczny w swoich działaniach. Zawsze stara się być pupilkiem szefa, co jednak nie za bardzo mu wychodzi: Gęgacz go nie słucha, ma dość jego braku skuteczności. Grizzlikow nie cierpi Robina za to, że szef woli jego.
 • Steggmatt (ang. Stegmutt) – zmutowany dinozaur, przyjaciel Robina. Przed przemianą był kaczorem pracującym jako woźny. Nie jest specjalnie inteligentny.
 • Neptuniaryba zmutowana przez radioaktywne śmieci. Samozwańcza obrończyni wód i jej mieszkańców.

Złoczyńcy[edytuj | edytuj kod]

 • Nega-Duck – zły doppelgänger Robina z innego wymiaru. Psychopatyczny socjopata, którego celem jest bycie jak najbardziej okrutnym i znienawidzony złoczyńcą. Nienawidzi wszystkiego co jest związane z dobrem. Największy wróg Robin Ducka.
 • Zakuty Dziób (ang. Steelbeek) – kogut; czołowy agent F.O.W.L.. Złoczyńca-dżentelmen: nawet, gdy popełnia przestępstwa, jest bardzo dystyngowany. Ubiera się w biały garnitur. Imię pochodzi od jego metalowego dzioba. Jego pomocnicy to w większości kaczopodobne roboty. W grze Darkwing Duck był głównym bossem.
 • Amonia Próchno (ang. Ammonia Pine) – kura; agentka F.O.W.L.. Dawniej pracowała jako sprzątaczka w laboratorium badawczym. Pewnego dnia przypadkowo wdychała opary eksperymentalnego środka do dezynfekcji łazienki, w wyniku czego zeszła na drogę zła. Ma obsesję na punkcie czystości, nienawidzi, a nawet boi się - jakiegokolwiek brudu.
 • Bullba (ang. Taurus Bulba) – byk; przywódca ogromnej szajki przestępczej, który nawet siedząc w więzieniu popełnia przestępstwa (jego cela to w rzeczywistości jego biuro). To z jego rozkazu zostali zabici biologiczni rodzice oraz dziadek Kwaci. Ubrany w czerwony garnitur, jak przystało na bossa mafii. Ginie w starciu z Robinem. W odcinku Steerminator zostaje ożywiony przez F.O.W.L. jako cyborg.
 • Moliarty – kret; geniusz zła. Mieszka on na wieży która jest bardzo wysoka. Konstruuje głupie wynalazki.

Agenci PP[edytuj | edytuj kod]

Są złoczyńcami i pomagierami Nega-Ducka.

 • Szafranek (ang. Quackerjack) – kaczor; zwariowany złodziej ubrany w strój błazna. Dawniej był twórcą zabawek, póki większa firma nie wygryzła go z interesu. Do popełniania przestępstw używa zabawek przypominających swym działaniem niebezpiecznie narzędzia. Ma sztucznego banana, często udaje, że z nim rozmawia. Jest niesamowicie nad-aktywny i szalony, a swoją supermoc uważa wariactwo.
 • Dr Reginald Krzaczor (ang. Dr. Reginald Bushroot) – kaczor, który przemienił się w roślinę. Przed przemianą był wybitny botanikiem, który czuł się nieszczęśliwie samotny i zakochany w swojej współpracownicy, Rhodzie Dendron. Czasami nazywany Panem Roślin z powodu możliwości tworzenia i rządzenia roślinami. W przeciwieństwie do innych wrogów Robin Ducka nie jest do końca zły i często popełnia przestępstwa z dobrych intencji.
 • Likwidator / Bad Podwódź (ang. The Liquidator / Bud Flud) – pies; dawniej był skorumpowanym reklamowcem. Zdemaskowany przez Robin Ducka, wpadł do kadzi z chemikaliami, które zamieniły go w składającego się wyłącznie z wody potwora w kształcie psa. Ma moc kontrolowania wszelakiej cieczy. Jego dialogi bardziej przypominają slogany reklamowe. Robin Duck nigdy go samodzielnie nie pokonał.
 • Megawolt / Elmo Sputterspark (ang. Megavolt) – szczur; szalony superprzestępca kopiący prądem. Chodził do tego samego liceum, co Drake Mallard i był wyśmiewany za bycie nerdem. Wtedy też zyskał swe supermoce w wyniku nieudanego szkolnego eksperymentu naukowego. Z racji przewodzenia prądem, jego słabym punktem jest kontakt z wodą. Z czasem popadł w szaleństwa, do tego stopnia, iż uważa elektryczność za żywe istoty, które ludzie chcą je zniewolić.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Podczas czołówki serialu, w domu Drake’a Mallarda możemy zobaczyć fotele zmieniające go w Robin Ducka.
 • Żołnierze zwani „Eggmani” – pomocnicy Zakutego Dzioba w odcinku Water Way To Go noszą berety identyczne z beretem Kaczora Donalda.
 • Most, w którym mieszka Robin to parodia mostu Golden Gate, co szczególnie widać podczas napisów końcowych.
 • Byk Bullba jest parodią Ala Capone.
 • Miasto St. Canard jest prawdopodobnie parodią San Francisco, o czym świadczy Most Golden Gate oraz obecność Bullby (Al Capone był osadzony w więzieniu Alcatraz, znajdującym się niedaleko od San Francisco).
 • Dr. Slug jest parodią Jabby z Gwiezdnych Wojen.
 • W jedenastym odcinku Kaczych opowieści bohaterowie, Dyzio i Śmigacz, oglądają serial nawiązujący do Dzielnego Agenta Kaczora. Poza tym Śmigacz ma na masce samochodu figurkę Agenta Kupra, a jego ulubionym powiedzonkiem jest Oj, powieje grozą!.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Dubbing z 1994 roku[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyseria: Maria Piotrowska
Dialogi[1]:

Dźwięk: Alina Hojnacka-Przeździak
Montaż: Gabriela Turant-Wiśniewska
Kierownik produkcji: Mieczysława Kucharska
Głosów użyczyli:

Nowa wersja dubbingu[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg
Udział wzięli:

i inni

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial liczy 91 odcinków.
 • W 2004 roku powstał nowy dubbing, jednak zmieniono tytuł serialu – Przygody Agenta Kupra. Do tej pory serial w tej wersji nie został wyemitowany w Polsce.

Odcinki wyemitowane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

 • Roboczy ranek Robina, cz. 1
 • Roboczy ranek Robina, cz. 2
 • Mrówczy trud
 • Pranie forsy
 • Ocean na pustyni
 • Nie z tej planety
 • Tylko spokojnie

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Roboczy Ranek Robina Darkly Dawns The Duck
02
03 Urok buraków Beauty and the Beet
04 Mrówczy trud Getting Antsy
05 Night of the Living Spud
06 Apes of Wrath
07 Pranie forsy Dirty Money
08 Duck Blind
09 Comic Book Capers
10 Ocean na pustyni Water Way To Go
11 Paraducks
12 Easy Comes, Easy Grows
13 A Revolution in Home Appliances
14 Trading Faces
15 Hush, Hush Sweet Charlatan
16 Can't Bayou Love
17 Bearskin Thug
18 You Sweat Your Life
19 Days of Blunder
20 Kaczki sprawiedliwości Just Us Justice Ducks
21
22 Double Darkwings
23 Aduckyphobia
24 When Aliens Collide
25 Jurrasic Jumble
26 Cleanliness is Next to Badliness
27 Smarter Than a Speeding Bullet
28 All's Fahrenheit in Love and War
29 Whiffle While You Work
30 Ghoul of My Dreams
31 Adopt-a-Con
32 Toys Czar Us
33 The Secret Origins of Darkwing Duck
34 Up, Up and Awry
35 Life, teh Negaverse and Everything
36 Dry Hard
37 Heavy Mental
38 Disguise the Limit
39 Planet of the Capes
40 Darkwing Doubloon
41 It's a Wonderful Leaf
42 Twicthing Channels
43 Dances with Bigfoot
44 Nie z tej planety Twin Beaks
45 The Incredible Bulk
46 My Valentine Ghoul
47 Dead Duck
48 A Duck By Any Other Name
49 Let's Get Respectable
50 In Like Blunt
51 Quack of Ages
52 Time and Punishment
53 Tylko spokojnie Stressed to Kill
54 The Darkwing Squad
55 Inside Binkie's Brain
56 The Haunting of Mr. Banana Brain
57 Slime Okay, You're Okay
58 Whirled History
59 A Star in Scorned
60 U.F. Foe
61 The Quiverwing Quack
62 Jail Bird
63 Dirtysomething
64 Kung Fooled
65 Bad Luck Duck
SERIA DRUGA
66 That Sinking Feeling
67 Flim Flam
68 Negaduck
69 Fungus Amongus
70 Slaves To Fashion
71 Something's Fishy
72 Tiff of the Titans
73 Calm a Chameleon
74 Battle of the Brainteasers
75 Bad Tidings
76 Going Nowhere Fast
77 A Brush with Oblivion
78 The Merchant of Menace
SERIA TRZECIA
79 Monsters R Us
80 Inherit the Wimp
81 The Revenge of the Return of the Brainteasers, Too!
82 Star Crossed Circuits
83 Steerminator
84 The Frequency Fiends
85 Paint Misbehavin
86 Hot Spells
87 Fraudcast News
88 Clash Reunion
89 Mutantcy on the Bouncy
90 Malice's Restaurant
91 Extinct Possibility

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Serial pojawił się na antenie Programu 1 TVP dnia 12 marca 1994 roku. Wtedy został wyemitowany odcinek Roboczy ranek Robina. Kolejne odcinki serialu były emitowane od 6 do 27 sierpnia 1994 roku. Widzowie liczyli, że będzie więcej odcinków, jednak po emisji 7 z 91 odcinków Program 1 TVP zadecydował o anulowaniu dalszej części serialu ze względu na mroczny jego klimat, niski poziom oglądalności oraz brutalne sceny mające nieodpowiedni wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny młodszej widowni. Mimo to serial zdobył popularność m.in. w Stanach Zjednoczonych.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]