Dżamila Buhired

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dżamila Buhired (ur. w czerwcu 1935 w Algierze) – działaczka algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN). Jedna z sześciu kobiet skazanych na śmierć za „czyny terrorystyczne” podczas wojny o niepodległość Algierii. Została ułaskawiona po międzynarodowej kampanii solidarnościowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dżamila Buhired urodziła się we francuskiej Algierii, w należącej do klasy średniej rodzinie. Jej ojciec był Algierczykiem z pochodzenia, matka – Tunezyjką[1]. Kształciła się w szkole francuskiej[2]. Miała siedmiu braci[1].

Jako studentka przyłączyła się do algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego. Pełniła funkcję oficera łącznikowego i osobistej asystentki Jusufa Sa’adiego, dowódcy Autonomicznej Strefy Algieru podczas bitwy o Algier. 30 września 1956 r. Buhired podłożyła w algierskiej Hali Mauretania bombę, która nie wybuchła, gdyż została źle skonstruowana przez pirotechnika[2][3]. Dżamila Buhired zwerbowała do organizacji Dżamilę Buazzę, która 26 stycznia 1957 r. podłożyła bombę w kawiarni Coq Hardi. Również bojowniczka Zulejka, organizatorka zamachu na ul. Colonna-d’Ornano, została wciągnięta do Frontu Wyzwolenia Narodowego przez Dżamilę Buhired[4].

9 kwietnia 1957 r. została schwytana przez 4 kompanię 9 pułku żuawów pod dowództwem kapitana Sirventa i raniona przez Jusufa Sa’adiego podczas strzelaniny, jaka się przy tym wywiązała. Jako że miała przy sobie dokumenty potwierdzające, że ma kontakt z Sa’adim, służby specjalne torturowały ją, by wskazała jego kryjówkę. Kobieta wskazała jednak jedynie nic nie znaczące adresy i informacje, które i tak wynikały z przechwyconych dokumentów[5]. 17 kwietnia została przeniesiona do kwatery głównej dywizji spadochronowej generała Massu. 20 kwietnia ujawniła kapitanowi Graziani skrytki zawierające 13 bomb i broń. Została postawiona przed sądem za udział w zamachach bombowych i razem z Dżamilą Buazzą została skazana na śmierć 15 lipca 1957 r.[6]. Jej adwokat Jacques Vergès oraz Georges Arnaud zorganizowali w jej obronie kampanię medialną. Obaj napisali manifest Pour Djamila Bouhired, opublikowany w tym samym roku. Obok tekstu la Question autorstwa Henri Allega był to manifest, który ujawnił opinii publicznej stosowanie tortur wobec bojowników algierskich[5]. Kampania na rzecz Buhired zyskała wymiar międzynarodowy i kobieta została najpierw ułaskawiona (karę śmieci zamieniono na dożywotnie więzienie[1]), ostatecznie zaś zwolniona w 1962 r. w ramach porozumień z Evian[5].

Po zwolnieniu Bouhirad wyszła w 1965 r. za mąż za Vergèsa i pracowała razem z nim nad pismem Révolution africaine, magazynem poświęconym afrykańskim rewolucjom niepodległościowym. Mieli dwoje dzieci: Meriem i Liessa Vergès[5]. W niepodległej Algierii była aktywistką na rzecz praw kobiet, domagała się zagwarantowania im równych praw we wszystkich sferach życia i stworzyła projekt prawa rodzinnego, ostatecznie nieprzyjęty przez rząd. Nie odegrała pierwszoplanowej roli w polityce swojego kraju, zdominowanej przez mężczyzn[7].

W marcu 2019 r. Buhired dołączyła do demonstracji w Algierii, wymierzonych przeciwko ponownemu startowi Abd al-Aziza Butefliki w wyborach prezydenckich[5].

W styczniu 2020 r. została odznaczona tunezyjskim Orderem Republiki[8].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jej biografia jest podstawą scenariusza filmu Jusufa Szahina Dżamila z 1958[5]. Piosenkę o Dżamili Buhired wykonywała Fairuz[1]. Buhired stała się również bohaterką licznych wierszy, opiewających jej życie i walkę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Bouhired, the woman who sang “Algeria is our Mother” in French Schools [online], EgyptToday [dostęp 2020-03-19].
  2. a b Bombes à Alger au Milkbar et à la cafétaria en septembre 1956 [online], www.histoire-en-questions.fr [dostęp 2020-03-19].
  3. Indépendances - Attentat du Casino de la Corniche [muet] - Ina.fr [online], Indépendances [dostęp 2020-03-19].
  4. Algérie, 2016: révélations sur le rôle de Yacef Saâdi, héros de la Bataille d’Alger.
  5. a b c d e f Christophe Ayad, L’aura intacte de Djamila Bouhired, héroïne de l’indépendance algérienne, „Le Monde”, 16 sierpnia 2019.
  6. Vanessa Codaccioni (Dé)Politisation du genre et des questions sexuelles dans un procès politique en contexte colonial: le viol, le procès et l’affaire Djamila Boupacha (1960-1962), Nouvelles Questions Féministes, vol. 29, 1, 22 juillet 2015, s. 32–45.
  7. Dana Kennedy, The 83-Year-Old Woman Revolutionary Leading Algeria’s New Uprising, „The Daily Beast”, 7 marca 2019 [dostęp 2020-03-19] (ang.).
  8. Le Président de la République rend hommage à la militante algérienne Jamila Bouhired [online], La Presse de Tunisie, 23 stycznia 2020 [dostęp 2020-03-19] (fr.).