Edward Moskal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Moskal
Data i miejsce urodzenia 21 maja 1924
Chicago
Data i miejsce śmierci 22 marca 2005
Chicago
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej
Okres od 1988
do 2005
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Edward J. Moskal (ur. 21 maja 1924 w Chicago, zm. 22 marca 2005 tamże) – przedsiębiorca polskiego pochodzenia, działacz polonijny, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie polskich przedsiębiorców, mieszkających w Chicago. Ukończył w tym mieście polską szkołę katolicką im. św. Jana Kantego. Krótko pracował jako broker ubezpieczeniowy, a w czasie II wojny światowej służył w armii amerykańskiej.

Następnie sprawował funkcję prezesa przedsiębiorstwa Alliance Printers & Publishers, które wydaje najstarszy polonijny dziennik w Stanach ZjednoczonychDziennik Związkowy” oraz dwutygodnik „Zgoda”, jak również prezesował przedsiębiorstwu Alliance Communications Inc. - korporacji radiowej, właścicielowi radiostacji WPNA 1490 AM, nadającej programy w języku polskim.

W 1942 wstąpił do Związku Narodowego Polskiego (PNA), a w 1967 został skarbnikiem Kongresu Polonii Amerykańskiej. W 1988 objął funkcję prezesa tych organizacji.

Współdziałał ze środowiskami Radia Maryja. Aktywnie przeciwstawiał się wejściu Polski do Unii Europejskiej. Podejmował działania na rzecz wsparcia polskich starań o akcesję do NATO.

Zmarł 22 marca 2005[1]. Uroczyste nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele świętego Jana Kantego w Chicago. Wzięła w nim udział delegacja Rządu RP, biskup Sławoj Leszek Głódź oraz niektórzy znani przedstawiciele Polonii. Pogrzeb odbył się 1 kwietnia 2005 w Niles, na cmentarzu St. Adalbert.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1993, za wybitne zasługi w działalności polonijnej oraz osiągnięcia w dziedzinie polsko-amerykańskiej współpracy prezydent Lech Wałęsa odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[2]. W 1997 został mianowany honorowym obywatelem Krakowa[3] oraz doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1998 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est. W maju 2001 został uhonorowany Złotym Orderem Matki Bożej Królowej Polski[4]. W 2003 został honorowym obywatelem Zamościa[5].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]