Edward Nowicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Nowicki
Tyczka
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

30 września 1910
Mińsk Litewski

Data i miejsce śmierci

11 lutego 1945
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

do 1945

Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie, AK DYSK.png Armia Krajowa

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Medal Wojska (czterokrotnie) Krzyż Armii Krajowej

Edward Nowicki ps. „Tyczka” (ur. 30 września 1910 w Mińsku Litewskim, zm. 11 lutego 1945 w Warszawie) – porucznik, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, oficer łączności komendy Obwodu AK Radzymin, szef komendy Obwodu AK Ostrów Mazowiecka.

Absolwent Korpusu Kadetów w Rawiczu i Szkoły Podchorążych Piechoty. W szeregach 9. Dywizji Piechoty Armii „Pomorze” brał udział w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji przebywał w Warszawie. Działał w ZWZ, a następnie w AK. Był oficerem łączności w Obwodzie Radzymin AK „Rajski Ptak”. Wiosną 1944 znalazł się w oddziale partyzanckim w Puszczy Białej. Pod koniec sierpnia 1944 walczył z cofającymi się wojskami niemieckimi, następnie objął dowództwo komendy Obwodu Ostrów Mazowiecka AK „Opocznik”[1]. W grudniu 1944 został aresztowany przez NKWD w Pecynce niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. 9 lutego 1945 Wojskowy Sąd Garnizonowy skazał go na karę śmierci. Stracony 11 lutego 1945 w praskim więzieniu karno-śledczym nr III tzw. Toledo przy ul. 11 Listopada w Warszawie[2].

Upamiętnienie i rehabilitacja[edytuj | edytuj kod]

W 1991 stołeczny WSO unieważnił wyrok z 1945 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i czterokrotnie Medalem Wojska.

Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Kwaterze „na Łączce”. Symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]