Edward Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Smith

Edward John Smith (ur. 27 stycznia 1850, zm. 15 kwietnia 1912) − pierwszy i zarazem ostatni kapitan RMS "Titanic".

Po ukończeniu w wieku 13 lat szkoły podstawowej Etruria British School rozpoczął karierę na morzu jako chłopiec pokładowy. W 1867 roku zaciągnął się na statek "Senator Weber", którym dowodził jego przyrodni brat Joseph Hancock.

W 1880 roku został zatrudniony przez White Star Line i rozpoczął pracę jako czwarty oficer na SS Celtic. W 1887 roku został kapitanem SS Republic. Jednocześnie zaczął starać się o uzyskanie patentu kapitańskiego wydawanego przez państwową komisję, ale nie zdał egzaminu z powodu „niedostatecznej wiedzy z zakresu nawigacji” i musiał powtarzać egzamin w 1888 roku[1].

W 1880 roku rozpoczął pracę dla White Star Line, dowodził statkami handlowymi na linii do Australii i pasażerskimi na linii do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce wyrobił sobie renomę znakomitego kapitana i zaczął dowodzić największymi i najnowocześniejszymi statkami White Star Line, m.in. "Majestic", "Baltic", "Adriatic" i "Olympic". W 1887 roku ożenił się z Sarah Eleanor Pennington. Wśród pasażerów zyskał przydomek „Kapitana milionerów”[2]. Został odznaczony Medalem Transportu, a po udziale w transportowaniu wojska w czasie wojny burskiej mianowano go honorowym komandorem Royal Naval Reserve. W 1904 roku został mianowany komodorem floty White Star Line.

Wraz z żoną Eleonorą i córką Heleną mieszkał w okazałym domu w Southampton. Zarabiał 1250 funtów rocznie i dodatkowo 200 dolarów premii za każdy bezwypadkowy rejs statku pod jego komendą (dla porównania Frederick Fleet, obserwator na "Titanicu", zarabiał ok. 60 funtów rocznie)[potrzebne źródło].

Przez lata służby kapitan Smith wyrobił sobie opinię "bezpiecznego kapitana". Niektórzy pasażerowie decydowali się na rejs przez Atlantyk tylko na statkach pod jego komendą. Mimo takiej opinii, miał w swojej karierze kilka niebezpiecznych sytuacji. W lipcu 1911 roku dowodzony przez niego "Olympic", podczas manewrowania w porcie nowojorskim, uszkodził holownik, a we wrześniu tego samego roku, doszło do jego kolizji z krążownikiem HMS "Hawke".

W wieku 62 lat został kapitanem "Titanica", w owym czasie największego i najbardziej luksusowego statku pasażerskiego na świecie. Miało to być ukoronowanie jego marynarskiej kariery, gdyż po ukończeniu dziewiczego rejsu statku miał zamiar przejść na emeryturę[3]. Na pokład wszedł 10 kwietnia 1912 roku o 7 rano. O 12 w południe "Titanic" wyruszył w swój pierwszy, a zarazem ostatni, rejs do Nowego Jorku.

Wieczorem 14 kwietnia Smith brał udział w uroczystym przyjęciu wydanym na jego cześć przez George'a Widenera i jego rodzinę. W związku z napływającymi meldunkami o napotykanych w okolicy górach lodowych, wyszedł wcześnie z przyjęcia. Udał się na mostek kapitański i poprosił pełniącego wachtę drugiego oficera Charlesa Lightollera, aby ten informował go w razie niebezpieczeństwa, a następnie poszedł spać. Około 23.40 "Titanic" zderzył się z górą lodową. Smith pośpieszył na mostek, odebrał raport o wypadku od pierwszego oficera Williama Murdocha, polecił drugiemu oficerowi przygotowanie łodzi ratunkowych i udał się, razem z Thomasem Andrewsem, na inspekcję statku.

Niewiele wiadomo, co działo się ze Smithem bezpośrednio przed zatonięciem statku. Po odpłynięciu szalup ratunkowych miał powiedzieć przez tubę do załogi: "Spełniliście swój obowiązek, zwalniam was, ratujcie się w imię Boże".[4] Sam nie próbował się ratować. Ostatni raz widziano go na mostku kapitańskim[5][6][7]. Jego ciało nie zostało odnalezione.

29 lipca 1914 roku w Lichfield odsłonięto, ufundowany przez córkę, pomnik kapitana Edwarda Johna Smitha.

  • Eleonora Sara Smith - żona - zginęła potrącona przez samochód 28 kwietnia 1931
  • Helena Melville Smith - córka - urodziła się w 1898 roku , zmarła w 1973

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Grobicki, Niezwykłe katastrofy, ISBN 83-7001-256-6, Wydawnictwo "Alfa", Warszawa 1990

Przypisy

  1. Kapitan Titanica oblał egzamin z nawigacji (pol.). TVN24.pl, 2012-09-20. [dostęp 2012-09-20].
  2. Titanic - strona o legendarnym transatlantyku
  3. Aleksander Grobicki, Niezwykłe katastrofy, s. 24
  4. Niebywała katastrofa Nowości Ilustrowane nr 17/1912, s.3.
  5. Ballard, pp. 40–41
  6. Mystery surrounds Captain Smith's last Smith
  7. Captain Smith info at Titanic.com