Efekty uczenia się

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Efekty uczenia się/kształcenia się (ang. learning outcomes) – zasób wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych w procesie uczenia się. Definicja nawiązuje do definicji zawartej w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 roku w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji.

W odniesieniu do ram kwalifikacji (Polskiej Ramy Kwalifikacji i Europejskiej Ramy Kwalifikacji) terminy efekty uczenia się/kształcenia się i kompetencje mogą być stosowane zamiennie. W ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym (kwiecień 2011) efekty kształcenia zdefiniowano jako „zasób wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych w procesie kształcenia przez osobę uczącą się”[1].

Zgodnie z koncepcją ram kwalifikacji, przyjętą w Europie, Polska Rama Kwalifikacji jest oparta na efektach uczenia się. Efekty uczenia się właściwe dla poszczególnych poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji są opisywane w kategoriach wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych[2].

Porównanie brzmienia podstawowych pojęć (kategorii i efektów uczenia się) w PRK i ERK[3]

Porównanie brzmienia podstawowych pojęć (kategorii i efektów uczenia się) w PRK i ERK

Polska Rama Kwalifikacji - uniwersalne charakterystyki poziomów[4]

Polska Rama Kwalifikacji – uniwersalne charakterystyki poziomów.PNG
Polska Rama Kwalifikacji – uniwersalne charakterystyki poziomów (tab.2).PNG

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik podstawowych terminów dotyczących krajowego systemu kwalifikacji pod red. Stanisława Sławińskiego, Warszawa 2013, s. 57.
  • Instytut Badań Edukacyjnych, Raport referencyjny. Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji, Warszawa 2013, s. 36, 37, 38.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik podstawowych terminów dotyczących krajowego systemu kwalifikacji pod red. Stanisława Sławińskiego, Warszawa 2013 r., s. 57.
  2. Instytut Badań Edukacyjnych, Raport referencyjny. Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji, Warszawa 2013 r., s. 36.
  3. Instytut Badań Edukacyjnych, Raport referencyjny,: Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Warszawa: 2013, s. s.37..Sprawdź autora:1.
  4. Instytut Badań Edukacyjnych, Raport referencyjny: Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Warszawa: 2013 r., s. s. 38..Sprawdź autora:1.