En Gedi (woda mineralna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ein Gedi (woda mineralna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wody mineralnej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Marka wody mineralnej En Gedi jest jedną z najpopularniejszych w Izraelu, jej udział w rynku w roku 2000 wyniósł ok. 21%. Z charakterystyczną etykietą ozdobioną sylwetką samca koziorożca nubijskiego, występującego w En Gedi i będącego symbolem tych okolic zetknął się chyba każdy, kto odwiedził Izrael. Wodę tę jako produkt importowany można znaleźć również w USA, Wielkiej Brytanii, Portoryko, a także niektórych krajach Europy i Ameryki Południowej.

Wytwórnia wody mineralnej En Gedi znajduje się w kibucu En Gedi w Dolinie Jordanu i w rejonie Morza Martwego, w Izraelu. Jest obecnie własnością firmy Jafora – Tabori, drugiego co do wielkości producenta i dystrybutora napojów bezalkoholowych w Izraelu, oraz kibucu En Gedi.

Produkcja w fabryce jest w pełni zautomatyzowana i jest uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Spełnia standardy jakościowe ISO 9002, NSF, HACCP, ISO14000, a także wymogi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA. Testy jakości wody w procesie produkcyjnym odbywają się co godzinę.

Źródłem wody mineralnej En Gedi jest Źródło En Gedi, znajdujące się w okolicy najniższego miejsca na ziemi, 600 metrów od wytwórni. Woda wypływa naturalnie i bezpośrednio z podziemnego źródła do wytwórni pod wpływem sił grawitacji, bez pompowania i bez jakiegokolwiek kontaktu z powietrzem czy zanieczyszczeniami. Ze względu na znaczną odległość od zamieszkanych osiedli, woda w źródle jest w dużym stopniu wolna od zanieczyszczeń przemysłowych czy rolniczych.

Źródło posiada stały dopływ wody z naturalnego rezerwuaru w Górach Judzkich, który jest uznawany za największy rezerwuar wody w Izraelu, co zapewnia stabilność jakości wody. Niskie położenie źródła, a co za tym idzie – przepływ przez wiele warstw, wpływa na bogactwo mineralne wody, której cykl przepływu poprzez filtrację podziemną z Gór Judzkich do Źródła En Gedi jest bardzo długi – jest oceniany na setki lat. Ma to również znaczący wpływ na walory smakowe oraz czystość wody.

Linki zewnętrzne[edytuj]