Koziorożec nubijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koziorożec nubijski
Capra nubiana[1]
F. Cuvier, 1825
Koziorożec nubijski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Rodzina wołowate
Podrodzina koziorożce
Rodzaj Capra
Gatunek koziorożec nubijski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Koziorożec nubijski[3] (Capra nubiana) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny wołowatych (Bovidae), z podrodziny koziorożców, uważany też za podgatunek Capra ibex.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Występuje na skalistych pustyniach w górskich obszarach AfrykiEgipt, na wschód od Nilu, północna Etiopia i zachodnia Erytrea, Izrael, zachodnia Jordania oraz rozproszone populacje w zachodniej i środkowej Arabii Saudyjskiej, Jemenie i południowym Omanie. Wymarł na terenie Libanu[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Koziorożce nubijskie są jasnobrązowe, z białym podbrzuszem, przy czym samce mają również ciemny brązowy pas wzdłuż grzbietu. Mają długie cienkie rogi, które wyrastają ku górze, a następnie wyginają się do tyłu i w dół. U samców dorastają one do około metra długości, podczas gdy u samic są zdecydowanie mniejsze (około 30 cm).

Podstawowe dane[4]
Długość ciała 105–125 cm
Wysokość w kłębie 65–75 cm
Długość ogona 15–20 cm
Masa ciała 25–70 kg
Dojrzałość płciowa 2–3 lata
Ciąża 5 m-cy
Liczba młodych
w miocie
1–2
Długość życia do 17 lat

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Żyją w stadach złożonych wyłącznie z samców lub samic, młode pozostają w stadzie samic do osiągnięcia dojrzałości płciowej[4]. Są zwierzętami dziennymi i odpoczywają w nocy. Żywią się różnymi gatunkami roślin (zielnych i zdrewniałych)[2], głównie trawą i liśćmi. Padają ofiarą lampartów, orłów i orłosępów brodatych.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Polowania oraz konkurencja zwierząt gospodarskich przyczyniły się do znacznego spadku liczebności populacji koziorożca nubijskiego. W latach 90. XX wieku zwierzę zaliczano do gatunków zagrożonych (kategoria EN w klasyfikacji IUCN). Obecną (2011) populację szacuje się na 10 tys. osobników dojrzałych płciowo. Koziorożec nubijski znajduje się wśród gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria VU)[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nubian Ibex.jpg


Przypisy

  1. Capra nubiana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Capra nubiana. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. 4,0 4,1 Huffman Brent: Capra nubiana Nubian ibex (ang.). www.ultimateungulate.com. [dostęp 13 marca 2011].