Przejdź do zawartości

Koziorożec nubijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koziorożec nubijski
Capra nubiana[1]
F. Cuvier, 1825
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

parzystokopytne

Rodzina

wołowate

Podrodzina

koziorożce

Rodzaj

Capra

Gatunek

koziorożec nubijski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Koziorożec nubijski[3] (Capra nubiana) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny wołowatych (Bovidae), z podrodziny koziorożców, uważany też za podgatunek Capra ibex.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na skalistych pustyniach górskich obszarów Afryki – w Egipcie (na wschód od Nilu), północnej Etiopii i zachodniej Erytrei. Ponadto jego siedliska znajdują się w niektórych państwach azjatyckich - w Izraelu, zachodniej Jordanii, rozproszone populacje także w zachodniej i środkowej Arabii Saudyjskiej, Jemenie i południowym Omanie. Gatunek wymarł na terenie Libanu[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Koziorożce nubijskie są jasnobrązowe, z białym podbrzuszem, przy czym samce mają również ciemny brązowy pas wzdłuż grzbietu. Mają długie cienkie rogi, które wyrastają ku górze, a następnie wyginają się do tyłu i w dół. U samców dorastają one do około metra długości, podczas gdy u samic są zdecydowanie mniejsze (około 30 cm).

Podstawowe dane[4]
Długość ciała 105–125 cm
Wysokość w kłębie 65–75 cm
Długość ogona 15–20 cm
Masa ciała 25–70 kg
Dojrzałość płciowa 2–3 lata
Ciąża 5 m-cy
Liczba młodych
w miocie
1–2
Długość życia do 17 lat

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Żyją w stadach złożonych wyłącznie z samców lub samic, młode pozostają w stadzie samic do osiągnięcia dojrzałości płciowej[4]. Są zwierzętami dziennymi i odpoczywają w nocy. Żywią się różnymi gatunkami roślin (zielnych i zdrewniałych)[2], głównie trawą i liśćmi. Padają ofiarą lampartów, orłów i orłosępów brodatych.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Polowania oraz konkurencja zwierząt gospodarskich przyczyniły się do znacznego spadku liczebności populacji koziorożca nubijskiego. W latach 90. XX wieku zwierzę zaliczano do gatunków zagrożonych (kategoria EN w klasyfikacji IUCN). Obecną (2011) populację szacuje się na 10 tys. osobników dojrzałych płciowo. Koziorożec nubijski znajduje się wśród gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria VU)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Capra nubiana, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Capra nubiana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Huffman Brent: Capra nubiana Nubian ibex. www.ultimateungulate.com. [dostęp 2011-03-13]. (ang.).