Okap kuchenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okap kuchenny

Okap kuchennyurządzenie gospodarstwa domowego służące do odprowadzania lub oczyszczania oparów powstałych w trakcie przygotowywania posiłków. Elektryczne okapy można podzielić ze względu na sposób działania na wyciągi oraz pochłaniacze, przy czym produkowane są okapy łączące obie te funkcje[1][2]. Wyciąg to okap kuchenny podłączony do systemu wentylacyjnego pomieszczenia rurą, za pomocą której opary odprowadzane są na zewnątrz. Pochłaniacz z kolei to okap wyposażony w filtry węglowe pochłaniające zapachy i tłuszcz, działający w obiegu zamkniętym.


Elektryczne okapy kuchenne[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje wentylacji[edytuj | edytuj kod]

 • Wywiewowe – pracują w obiegu otwartym - powietrze z okapu wyprowadzane jest na zewnątrz przez tak zwaną rurę spiro lub do kanału wentylacyjnego.
 • Recyrkulacyjne – powietrze po przefiltrowaniu przez filtr tłuszczowy i węglowy powraca z powrotem do pomieszczenia.

Rodzaj sterowania[edytuj | edytuj kod]

Okapy mogą być sterowane mechanicznie za pomocą suwaków lub przycisków lub też elektronicznie za pomocą przycisków dotykowych lub pilota. Sterowanie dotykowe zwane jest inaczej sterowaniem sensorowym lub Touch Control.[3] Niektóre modele okapów wyposażone są także w sterowanie pokrętłem, choć w nowoczesnych urządzeniach jest to mniej spotykane rozwiązanie. Istnieje także grupa okapów sterowana za pomocą przycisków kołyskowych. Jeden z producentów okapów kuchennych (Elica) opatentował też nowatorskie rozwiązanie o nazwie Magic Wand (Czarodziejska Różdżka).

Oświetlenie[edytuj | edytuj kod]

Wyciąg kuchenny zazwyczaj ma oświetlenie - żarówkowe albo halogenowe. W nowszych modelach montowane jest także oświetlenie diodowe (ze względu na oszczędność energii).

Filtry[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie okapy posiadają filtry przeciwtłuszczowe. Mogą one być metalowe (w większości jest to aluminium), należy je wtedy myć raz w miesiącu (większość modeli można myć w zmywarce) lub też flizelinowe, które należy wymieniać. Ok. 1% metalowych filtrów przeciwtłuszczowych w okapach wykonanych jest ze stali nierdzewnej, która jest trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednakże nie wpływa to na samą skuteczność takich filtrów [potrzebny przypis]. Okapy pracujące w obiegu zamkniętym wymagają także filtrów węglowych, które pochłaniają zapachy powstające podczas gotowania. Nowym rozwiązaniem są także filtry plazmowe[4], których nie trzeba wymieniać. Montuje się je w urządzeniach działających w trybie pochłaniacza. Dzięki filtrom plazmowym powietrze w kuchni jest praktycznie sterylnie czyste.[potrzebny przypis]

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Okapy można podzielić na grupy. Są to:

 • Kominowe (przyścienne) – montowane przy ścianie nad kuchenką, z wlotem prostym lub skośnym względem płyty kuchenki; najczęstszy typ
 • podszafkowe – montuje się je pod szafką kuchenną,
 • wyspowe – montowane nad tzw. wyspą kuchenną,
 • sufitowe – montowane w suficie nad wyspą,
 • narożne – montowane w rogu ściany kuchennej nad płytą grzewczą lub kuchenką gazową; mogą mieć możliwość zamontowania silnika zewnętrznego poza kuchnią (np. na elewacji zewnętrznej), co zmniejsza hałas w kuchni
 • teleskopowe (szufladowe) – zabudowane w szafce jako jej integralna część, uruchamiane w momencie wysunięcia jego przedniej części. Wysuwana listwa występuje w zestawie z urządzeniem, można ją także wykonać z frontu meblowego, co pozwala na pełną synchronizację materiałową z zabudową.
 • blatowe - montowane w blacie, na blacie lub zintegrowane z płytą grzewczą

Montaż[edytuj | edytuj kod]

Kluczowa przy montażu okapu jest jego prawidłowa odległość od płyty grzewczej – zazwyczaj jest to około 70 cm. W przypadku płyt gazowych niskie umiejscowienie okapu doprowadzić może do nieprawidłowego spalania gazu czy obniżenia wydajności. Istotne jest także wcześniejsze wypoziomowanie urządzenia, zapewniające optymalną pracę urządzenia oraz niski poziom hałasu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pochłaniacz czy wyciąg – który okap wybrać?. [w:] Amica.pl [on-line]. Amica S.A.. [dostęp 2017-04-02].
 2. Okapy i pochłaniacze – jak używać filtrów metalowych i węglowych W: okapykuchenne.pl [on-line] [dostęp 2017-07-24].
 3. 8 rodzajów sterowania w okapach, które powinniśmy znać. W: okapykuchenne.pl .pl [on-line] [dostęp 2017-07-25].
 4. Filtr plazmowy. W: globalo.pl [on-line] [dostęp 2017-07-25].
 5. Jak poprawnie zamontować okap? – Sklep internetowy AGD. rynekAGD.pl. [dostęp 2013-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-20)].