Okap kuchenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Elektryczny wyciąg kuchenny)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okap kuchenny

Okap kuchenny – urządzenie służące do odprowadzania lub oczyszczania oparów kuchennych. Elektryczne okapy można podzielić ze względu na sposób działania na wyciągi oraz pochłaniacze, przy czym produkowane są okapy łączące obie te funkcje[1].

Elektryczne okapy kuchenne[edytuj]

Rodzaje wentylacji[edytuj]

  • Wywiewowe – pracują w obiegu otwartym gdyż powietrze z okapu wyprowadzane jest na zewnątrz przez tak zwaną rurę spiro lub do kanału wentylacyjnego.
  • Recyrkulacyjne – powietrze po przefiltrowaniu przez filtr tłuszczowy i węglowy powraca z powrotem do pomieszczenia.

Rodzaj sterowania[edytuj]

Okapy mogą być sterowane mechanicznie za pomocą suwaków lub przycisków lub też elektronicznie za pomocą przycisków dotykowych lub pilota.

Oświetlenie[edytuj]

Wyciąg kuchenny zazwyczaj ma oświetlenie. Może być zwykłe, żarówkowe albo halogenowe. W nowszych modelach montowane jest także oświetlenie diodowe (ze względu na oszczędność energii).

Filtry[edytuj]

Wszystkie okapy posiadają filtry tłuszczowe. Mogą one być metalowe, które należy co jakiś czas myć (można w zmywarce), lub też flizelinowe, które należy wymieniać. Okapy pracujące w obiegu zamkniętym wymagają także filtrów węglowych, które pochłaniają zapachy powstające podczas gotowania.

Rodzaje[edytuj]

Okapy można podzielić na grupy. Są to:

  • kominowe – montowane przy ścianie nad kuchenką,
  • podszafkowe – montuje się je pod szafką kuchenną,
  • wyspowe – montowane nad tzw. wyspą kuchenną,
  • sufitowe – montowane w suficie nad wyspą,
  • teleskopowe – zabudowane w szafce, wysuwane podczas uruchamiania.

Montaż[edytuj]

Kluczową zasadą, do której należy się stosować podczas montażu okapu jest jego odległość od płyty grzewczej – zazwyczaj jest to około 70 cm. W przypadku płyt gazowych niskie umiejscowienie okapu doprowadzić może nawet do nieprawidłowego spalania gazu czy obniżenia wydajności. Bardzo ważnym elementem jest wcześniejsze wypoziomowanie urządzenia. Pomoże to w optymalnej pracy urządzenia oraz zapewni niski poziom hałasu[2].

Przypisy

  1. Pochłaniacz czy wyciąg – który okap wybrać?. W: Amica.pl [on-line]. Amica S.A.. [dostęp 2017-04-02].
  2. Jak poprawnie zamontować okap? – Sklep internetowy AGD. rynekAGD.pl. [dostęp 2013-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-20)].