Elham Aminzade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elham Aminzade
Elham Aminzadeh 01.jpg
Data i miejsce urodzenia 1963
Sziraz
wiceprezydent Iranu ds. prawnych
Okres od 11 sierpnia 2013
do 13 czerwca 2016
Przynależność polityczna bezpartyjna

Elham Aminzade (ur. 1963[1]) – irańska prawniczka, naukowiec i polityk, wiceprezydent Iranu ds. prawnych w gabinecie prezydenta Hasana Rouhaniego od sierpnia 2013 do czerwca 2016.

Jest absolwentką Uniwersytetu w Glasgow, gdzie w 1997 ukończyła studia prawnicze, uzyskując doktorat za pracę poświęconą ONZ i kwestiom międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (tytuł: The United Nations and international peace and security: a legal and practical analysis)[2]. Po powrocie do Iranu wykładała na uniwersytecie w Teheranie, specjalizując się w zagadnienia prawa publicznego, prawa energetycznego i praw człowieka[3].

W latach 2004-2008 była deputowaną Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego, pełniła obowiązki zastępczyni przewodniczącego komitetów ds. bezpieczeństwa narodowego i ds. polityki zagranicznej[4]. Wielokrotnie wypowiadała się w obronie praw kobiet[1].

Prezydent Hasan Rouhani mianował ją wiceprezydentem ds. prawnych 11 sierpnia 2013[1], uzasadniając swoją decyzję jej kompetencjami naukowymi prawnymi, doświadczeniem legislacyjnym oraz zaletami moralnymi[5]. Według niektórych źródeł decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na krytykę ze strony organizacji kobiecych i obrońców praw człowieka po tym, gdy w rządzie Rouhaniego nie znalazła się żadna kobieta[4].

W 2016 Hasan Rouhani mianował ją swoim asystentem ds. praw do obywatelstwa[6]. Na dotychczasowym stanowisku zastąpił ją Hosejn Ali Amiri[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]