Elysium (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elysium
Ilustracja
Maciej Miskiewicz podczas koncertu we wrocławskim klubie Madness 20 stycznia 2006 roku
Rok założenia 1996
Rok rozwiązania 2006
Pochodzenie  Polska (Wrocław)
Gatunek melodic death metal[1]
Wydawnictwo muzyczne Morbid Noizz Productions, Metal Mind Productions, Empire Records
Powiązania Esqarial, W.A.R.N., Lost Soul
Skład
Maciej Miskiewicz - śpiew
Michał Włosik - gitara elektryczna
Paweł Ulatowski - perkusja
Michał Buczak - gitara basowa
Byli członkowie
Michal Maryniak - gitara
Bartek Nowak - gitara
Jakub Jasic - gitara
Paweł Michalowski - gitara basowa
Roman Felczynski - gitara basowa
Marcin Maryniak - gitara basowa
Maciej Oryl - perkusja
Mariusz Bogacz - perkusja
Tomasz Kochaniec - keyboard
Rafał Borowiec - perkusja
Strona internetowa

Elysium - polski zespół deathmetalowy założony wiosną 1996 roku we Wrocławiu. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Michał Włosik podczas koncertu we wrocławskim klubie Madness 20 stycznia 2006 roku

Po uformowaniu pierwszego składu (Maciej Miskiewicz - śpiew, Michał Maryniak - gitara, Marcin Maryniak - gitara basowa, Mariusz Bogacz - perkusja, Tomasz Kochaniec - keyboard) zespół nagrywa swoje pierwsze demo. W kwietniu 1997 w Podkowie Leśnej kończą się nagrania do pierwszego albumu zatytułowanego Sunset. Z powodu braku zainteresowania albumem ze strony wydawców płyta zostaje wydana ze środków członków zespołu. 750 kopii sprzedanych zostaje w dziesięciu krajach w Europie, a grupa zyskuje uznanie czytelników branżowych zinów.

W styczniu 1998 roku zespół opuszcza Marcin Maryniak. Po kilku miesiącach do składu dołącza nowy basista - Roman Feleczyński. Jesienią 1998, tuż przed rozpoczęciem kolejnej sesji nagraniowej, zespół opuszcza Tomasz Kochaniec.

Nagrania do albumu Dreamlands trwają trzy tygodnie. Gościnnie na płycie gra Piotr Dorotniak z zespołu Moonshadows (keyboard), a w studio MANEK w Sanoku nad nagraniem czuwa Arek "Malta" Malczewski.

Skład zespołu w 1999 roku: Maciej Miskiewicz (śpiew), Michał Maryniak (gitara), Jakub Jasiuc (gitara), Roman Felczyński (gitara basowa), Mariusz Bogacz (perkusja)

Po wydaniu płyty przez Morbid Noizz Productions w lutym 2000, album zyskuje pozytywne opinie w zinach branżowych i prasie fachowej (ocena Thrash'em All - 10/12). Po ukazaniu się albumu Elysium koncertuje m.in. z Christ Agony, Lux Occulta, Behemoth, Trauma i Neolith. Dreamlands ukazuje się w Europie nakładem wytwórni Black Mark Productions, a prestiżowy magazyn Rock Hard wystawia mu ocenę 7/10.

Po sukcesie drugiej płyty w składzie zespołu zachodzą zmiany. Wiosną 2000 roku z zespołu odchodzi Mariusz Bogacz, a na jego miejsce trafia Maciej Oryl. Kuba Jasic zostaje zastąpiony przez Bartka Nowaka, byłego gitarzystę Vassago i Numena. Latem 2000 roku Elysium koncertuje u boku Vadera, Behemotha i Yattering.

W sierpniu 2001 roku po fiasku rozmów z Morbid Noizz na temat sfinansowania sesji nagraniowej drugiego albumu, zespół podpisuje trzypłytowy kontrakt z Metal Mind Productions. Tuż przed nagraniami do zespołu dołączył nowy klawiszowiec Rafał Borowiec, który wkrótce po nich opuścił zespół. Jeszcze w tym samym miesiącu zespół rozpoczyna sesję drugiego albumu Eclypse. W grudniu 2002 roku album trafia do sklepów.

W czerwcu 2002 zespół rusza na pierwszą w swojej historii trasę koncertową u boku Vader, Hate i Azarath. W ramach trasy zespół odwiedza 8 największych polskich miast. Tuż przed trasą koncertową zespół opuszcza Bartek Nowak. Jego następcą zostaje Michał Włosik . Jesień i zima 2002 to okres przygotowań do nagrania trzeciej płyty zespołu.

W lutym 2003 roku zespół wchodzi do studia Tower we Wrocławiu, gdzie powstał album Feedback[2]. Koncertowa premiera nowego materiału ma miejsce podczas festiwalu Metalmania 2003 w katowickim Spodku, gdzie Elysium gra jako headliner małej sceny. Wkrótce z zespołem rozstają się: Michał Maryniak, Maciej Oryl i Roman Felczyński.

Jesienią 2003 rozpoczyna się kompletowanie nowego składu. Po kilku tygodniach zespół wzmacnia Paweł Ulatowski (perkusja) i Paweł Michałowski (gitara basowa). Wtedy też pełną parą ruszyły prace nad nowym materiałem.

Zespół wraca do studio w kwietniu 2004 roku po podpisaniu trzypłytowego kontraktu z Metal Mind Productions. W lubelskim Hendrix Studio nagrany zostaje czwarty album - Deadline[3].

Skład zespołu w 2004 roku: Maciej Miskiewicz (śpiew), Michał Włosik (gitara), Tomasz Wawryk (gitara), Paweł Michałowski (gitara basowa), Paweł Ulatowski (perkusja).

Po kolejnej zmianie wytwórni (na Empire Records) w lutym 2005 rozpoczynają się prace nad nowym albumem Godfather, który nagrany zostaje ponownie w Hendrix Studio w lipcu 2005[4]. Album ukazuje się w grudniu 2005 r.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Elysium (Pol)
  2. wieść: Elysium: Sprzężenie zwrotne - rockmetal.pl, www.rockmetal.pl [dostęp 2017-11-23].
  3. wieść: Elysium w studio - rockmetal.pl, www.rockmetal.pl [dostęp 2017-11-23].
  4. wieść: Elysium: Sesja za dwa miesiące - rockmetal.pl, www.rockmetal.pl [dostęp 2017-11-23].