Przejdź do zawartości

Eulithinus analis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eulithinus analis
(Rambur, 1838)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

skorki

Podrząd

Neodermaptera

Infrarząd

Epidermaptera

Nadrodzina

Forficuloidea

Rodzina

skorkowate

Podrodzina

Allodahliinae

Rodzaj

Eulithinus

Gatunek

Eulithinus analis

Synonimy
  • Forficula analis Rambur, 1838
  • Chelidura analis (Rambur, 1838)
  • Lithinus analis (Rambur, 1838)

Eulithinus analisgatunek skorka z rodziny skorkowatych i podrodziny Allodahliinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1838 roku przez Jules’a Pierre’a Rambura jako Forficula analis. W 1878 August Durieu Dubrony przeniósł go do rodzaju Chelidura. W 1909 roku został przez Malcolma Burra przeniesiony do rodzaju Lithinus. Nazwa ta została jednak wcześniej wykorzystana przez rodzaj chrząszcza i w 1935 roku została przez Waltera Douglasa Hincksa zastąpiona nazwą Eulithinus[1][2].

Skorek ten osiąga od 10 do 12 mm długości ciała mierzonego wraz ze szczypcami. Ubarwienie ma błyszczące, ciemnorudobrązowe do brązowawoczarnego lub nieco czarniawego. Szeroka i gładka głowa wyposażona jest w małe, krótsze od skroni oczy, nabrzmiałe czoło i niewyraźnie zaznaczone szwy. Tylna krawędź głowy jest pośrodku bardzo delikatnie wklęśnięta. Czułki odznaczają się pierwszym członem niewiele dłuższym niż szerokim i tylko w połowie tak długim jak rozstaw czułków. Silnie poprzeczne przedplecze ma płaską powierzchnię z wyraźnie zaznaczoną podłużną bruzdą przez środek. Brzegi boczne przedplecza są ku tyłowi nieco rozszerzone, kąty tylne zaokrąglone, a tylna krawędź wypukła. Łuskopodobne, nieco krótsze od przedplecza pokrywy (tegminy) mają wyraźne i nieblaszkowate, podłużne kile na krawędziach bocznych oraz skośnie ścięte krawędzie tylne. Skrzydeł tylnej pary brak zupełnie. Krótki i nieco przypłaszczony odwłok ma punktowane tergity, z których trzeci i czwarty mają drobne podgięcia gruczołowe na bokach, a ostatni jest silnie poprzeczny i zaopatrzony w parę tępych guzków i zagłębienie środkowe. Szerokie, trapezowate pygidium ma jeden ostry boczny ząbek. Przedostatni sternit ma szeroko zaokrąglony tylny brzeg. Przysadki odwłokowe (szczypce) samicy są bardzo krótkie i spłaszczone, zaś samca w części nasadowej silnie zakrzywione i z wyraźnym zębem nasadowym na krawędzi wewnętrznej, a w części wierzchołkowej wyprostowane. Narządy genitalne samców mają krótką virgę o nasadzie zakrzywionej w sposób typowy dla rodzaju Forficula, dość długie, proste i wierzchołkowo rozwarte paramery zewnętrzne oraz nieco zwężoną u nasady i rozszerzoną u szczytu centralną płytkę paramerową[2].

Owad palearktyczny[2], endemiczny dla Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Heidi Hopkins, Michael D. Maehr, Fabian Haas, Lesley S. Deem: species Eulithinus analis (Rambur, 1838). [w:] Dermaptera Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2018-12-29].
  2. a b c Henrik Steinmann: Dermaptera: Eudermaptera II. Berlin, Nowy Jork: Walter de Gruyter, 1993, seria: Das Tierreich.
  3. Eulithinus Hincks, 1935. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-12-30].