Euroobligacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Euroobligacja (ang. Eurobond) – średnio- lub długoterminowy dłużny papier wartościowy na okaziciela, w którym – podobnie jak w przypadku klasycznej obligacji - emitent zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia (tj. do zapłaty posiadaczowi euroobligacji należności głównej wraz z odsetkami w określonych odstępach czasu aż do upływu terminu jej wykupu). Charakterystyczną cechą euroobligacji jest to, że jest ona nominowana w walucie innej niż waluta kraju, na terenie którego jest ona plasowana. Najczęściej euroobligacje są nominowane w euro i USD.

Początkowo emitentami euroobligacji były rządy krajów wysoko rozwiniętych oraz duże banki. Obecnie takie instrumenty są przeważnie emitowane przez duże przedsiębiorstwa o wysokim ratingu inwestycyjnym, a organizacją emisji zajmują się zazwyczaj konsorcja banków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Lutkowski: Finanse międzynarodowe. Zarys problematyki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ​ISBN 978-83-01-15353-3​.
  • M. Grzybczyk, P. Ziemba: Emisja kwitów depozytowych i euroobligacji, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo C.H.Beck, 2000. ​ISBN 83-7110-246-1​.