Fahrenheit (e-zin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fahrenheit
Ilustracja
Państwo

 Polska

Tematyka

fantastyka

Pierwszy numer

1997

Redaktor naczelny

Maciej Tomczak

ISSN

2658-2740

Strona internetowa

Fahrenheit – najstarszy polski e-zin literacko-publicystyczny o tematyce fantastycznej ukazujący się od 1997 r.[1] Utworzony przez Andrzeja Ziemiańskiego (pod pseudonimem Gin) oraz Eugeniusza Dębskiego (Tonik).

Do roku 2001 ukazało się 21 numerów „Fahrenheita”. 21 maja 2001 pismo połączyło się z „Fantazinem” i powstał „Fahrenheit&Fantazin” („F&F”), który ukazywał się do 2002 r. Ponieważ formuła portalu literackiego, jakim był F&F, nie sprawdziła się, w lipcu 2002 powstała idea powrotu do formuły miesięcznika i przywrócenia nazwy „Fahrenheit”. Do „Fahrenheita i Fantazinu” dołączył „Srebrny Glob”.

„Fahrenheit” znany jest także z inicjatyw mających na celu wyławianie i promowanie nowych talentów (ZakuŻone Warsztaty Fahrenheita oraz tzw. Nieustający Konkurs Literacki, którego owocem były antologie Kochali się, że strach i Nawiedziny).

Na łamach Fahrenheita debiutowali m.in.: Tomasz Pacyński, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Paweł Paliński i jako tłumaczka Milena Wójtowicz.

Redaktorzy naczelni:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ksenia Olkusz, "POLSKIE E-ZINY I SIECIOWE CZASOPISMA FANTASTYCZNE (REKONESANS)" ("POLISH E-ZINES AND FANTASY WEBZINES (AN EXPLORATION)"), Acta Universitatis Lodziensis, Ffolia Librorum, 17, 2013, pp.111-120 http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_2339/c/06-olkusz.pdf

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]