Ferdynand Wspaniały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Wspaniały
Autor Ludwik Jerzy Kern
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data I wyd. 1963
Typ utworu Utwór dla dzieci
poprzednia
brak
następna
Zbudź się, Ferdynandzie

Ferdynand Wspaniały – tytuł książki dla dzieci autorstwa Ludwika Jerzego Kerna, wydanej po raz pierwszy w 1963 roku.

Treścią książki są przygody psa o imieniu Ferdynand, który marzy, by zostać człowiekiem. Swoje marzenia spełnia we śnie. Staje wtedy na dwóch łapach, zakłada ubranie i w tym ubraniu przemierza miasto. Napotkani ludzie biorą go za człowieka. Ferdynand przeżywa liczne, często humorystyczne przygody i poznaje wiele ciekawych osób.

Utwór doczekał się kontynuacji, jaką była wydana w 1965 roku książka Zbudź się, Ferdynandzie, opowiadająca o dalszych losach Ferdynanda. Na jego podstawie nakręcono też serial animowany o tym samym tytule. Był też adaptowany na potrzeby sceny teatralnej oraz tłumaczony na wiele języków.

17 września 2015, w ramach projektu „Łódź Bajkowa”, odsłonięto pomnik Ferdynanda Wspaniałego przed wejściem do Galerii Łódzkiej, na rogu al. Józefa Piłsudskiego i ul. Henryka Sienkiewicza[1]. Jest to pierwsza rzeźba na szlaku „Łodzi Bajkowej” sfinansowana przez inwestora prywatnego[1].

Przypisy

  1. a b izj: Ferdynand Wspaniały stanął przed Galerią Łódzką. W: Express Ilustrowany [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 17 września 2015. [dostęp 19 września 2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Januszewski Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta