Flaga Jekaterynburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Jekaterynburga
Flaga Jekaterynburga
Flaga Jekaterynburga
Informacje
W użyciu Zwykła i de jure wersja flagi Flaga cywilna
Proporcje 2:3
Wprowadzona 24 czerwca 2008
Opis flagi Płat składający się z trzech horyzontalnych pasów od góry: żółtego, zielonego i niebieskiego, o wysokości w proporcjach od góry: 1/4, 1/2 i 1/4. Na zielonym płacie znajdują się elementy herbu Jekaterynburga

Flaga Jekaterynburga – jeden z symboli miejskich Jekaterynburga, przyjęty oficjalnie przez dumę miejską 24 czerwca 2008 roku.

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Jekaterynburga to prostokątny materiał w proporcjach (szerokość do długości) – 2:3 składający się z trzech horyzontalnych pasów, poczynając od góry: żółtego, zielonego (szmaragdowego) i niebieskiego. Proporcje szerokości poszczególnych pasów do wysokości materiału: 1/4, 1/2 i 1/4. Dwa elementy pochodzące z herbu Jekaterynburga zostały umieszczone na fladze. Są to: kopalnia srebra (w formie studni) oraz piec do wypalania żarzący się wewnątrz czerwonym ogniem.

Zieleń jest historycznym kolorem regionu[1]. Kopalnia i piec są symbolami rozwoju przemysłowego miasta, jego poziomu technologicznego i wielkiego potencjału[2]. Żółty pas symbolizuje góry Ural, łączące Europę z Azją[1]. Niebieski pas odnosi się do rzeki Isety, która ma łączyć historię z nowoczesnością[3]. Flaga została zatwierdzona decyzją Jekaterynburskiej Dumy w roku 2008 i zarejestrowana pod numerem 4023 w Rejestrze Heraldycznym Federacji Rosyjskiej. Jest jednym z oficjalnych symboli administracji miasta. Jest to także pierwsza i jak na razie jedyna flaga w historii Jekaterynburga.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The city of Ekaterinburg: official site: The City Emblem and Flag of Ekaterinburg data dostępu=2011-08-10 (ang.).
  2. Gerb.rossel.ru: Екатеринбург, муниципальное образование город (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  3. Geraldica.ru: Герб города Екатеринбург (ros.). [dostęp 2011-08-10].