Fork

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy programowania. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

W informatyce, słowo fork (z angielskiego, dosłownie rozwidlenie) ma dwa znaczenia:

 1. Sytuacja, gdy twórcy projektu informatycznego decydują się na jego podzielenie i dalszy rozwój w dwóch różnych kierunkach
 2. W programowaniu: utworzenie dwóch bliźniaczych kopii procesu, działających równolegle

Podział projektu informatycznego[edytuj | edytuj kod]

Fork to sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi.

Jedna grupa forków dotyczy projektów, których zasięg stał się z praktycznego punktu widzenia za duży. Przykładowo na potrzeby projektu GIMP powstał zbiór widżetów, który został oddzielony od GIMP-a i przeniesiony do GTK+. GTK+ ulegało potem dalszym podziałom, odłączyły się od niego m.in. GLib i Pango.

Inną grupą są specjalne wersje projektu, rozwijane jednak we współpracy z „główną gałęzią”, np. wersje Apache, jądra Linuksa używane w różnych dystrybucjach czy też CinePaint (dawniej Film Gimp), który odłączył się od GIMP-a.

Trzecią grupę stanowią sytuacje, kiedy wskutek konfliktów, co do właściwego kierunku rozwoju projektu powstaje kilka różnych gałęzi. Zwykle jedna z gałęzi powstałych po rozpadzie szybko ginie, np. EGCS odłączyło się od GCC, po czym stało się jedyną oficjalną wersją, gdyż programiści GCC przeszli do projektu EGCS (który od tego czasu ponownie nosi nazwę GCC). Czasem różne gałęzie istnieją obok siebie przez bardzo długi czas, pozostając ze sobą w różnych stosunkach. Tak jak np. XEmacs i GNU Emacs, czy różne wersje systemu BSDFreeBSD, OpenBSD, NetBSD itp.

Podobna sytuacja miała miejsce w znanym menedżerze okien do Linuksa – od projektu Compiz odłączyła się gałąź eksperymentalnaBeryl. W drugiej połowie roku 2007 liderzy grup programistycznych dwóch gałęzi postanowili połączyć swoje projekty w jeden – Compiz Fusion.

Fork w programowaniu[edytuj | edytuj kod]

Funkcja fork() i fork1() jest funkcją w systemie operacyjnym Unix (i nie tylko) powodującą, że pojedynczemu programowi, któremu do jego wykonania przypisany jest pojedynczy proces w systemie operacyjnym, przypisuje się dwa procesy poprzez rozwidlenie: rodzic i dziecko – czyli tworzy nowy proces. W chwili utworzenia, proces-dziecko jest kopią procesu-rodzica (kopiowane są obszary pamięci, wartości zmiennych i część środowiska). Aby umożliwić zróżnicowanie dalszego działania obu procesów, konieczne jest ustalenie, który z nich jest dzieckiem, a który rodzicem. W tym celu testuje się wartość zwracaną przez funkcję fork() lub fork1(), która wynosi:

 • -1 w rodzicu, kiedy nie powiedzie się stworzenie nowego procesu (dziecka)
 • 0 w dziecku
 • id_procesu dziecka (czyli jakaś liczba naturalna większa od zera) w rodzicu, który się rozwidlił

i uzależnia podjęcie dalszych działań od uzyskanego wyniku. Fragment przykładowego kodu w C:

 
switch(fork())
{
 case -1:
  //jesteśmy w rodzicu, ale operacja się nie udała
  break;
 
 case 0:
  //jesteśmy w dziecku
  break;

 default:
  //jesteśmy w rodzicu
  break;
}

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]