Formuła Maruti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Formuła Maruti
Dyscyplina wyścigi samochodowe
Organizator rozgrywek Hinduska Federacja Wyścigowa
Data założenia 1988
Założyciel Sundaram Karivardham
Bolid Formuły Maruti
Wyścig Formuły Maruti

Formuła Maruti – wyścigi jednomiejscowych bolidów rozgrywane na terenie Indii. Formuła Maruti została założona w 1988 roku przez Sundarama Karivardhana. Swoją karierę w tej formule rozpoczynało wielu sławnych kierowców z Indii w tym Narain Karthikeyan i Karun Chandhok.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą założenia Formuły Maruti był Sundaram Karivardhan który chciał założyć serię wyścigową w której ścigały by się bolidy jednomiejscowe o przystępnej cenie. Formuła Maruti zadebiutowała w 1988 roku w mieście Ćennaj. Formuła ta zyskiwała na popularności a wielu młodych kierowców właśnie od niej rozpoczynało karierę wyścigową jak dwaj zawodnicy Formuły 1, Narain Karthikeyan i Karun Chandhok który w 2000 roku został mistrzem Formuły Maruti.

Silnik i monocoque[edytuj | edytuj kod]

Od początku istnienia Formuły Maruti, w bolidach tej serii wyścigowej jest wykorzystywany silnik z samochodu Maruti 800. Silnik ma pojemność 800 cm3 i ma trzy cylindry. Monocoque jest zrobiony z tworzywa sztucznego FRP.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

W Formule Maruti zadebiutowało mnóstwo zespołów które ścigają się w różnych hinduskich rozgrywkach wyścigowych i rajdowych do tej pory. Są to: Team Lakshmi Mills Superspeeds, JK Team, Team MRF, Gabriel Racing, WSRF Racing, McDowell Racing i Team Valvoline

Mistrzowie[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mistrz
1988-1999 Nieznani
Sezon 2000 Indie Karun Chandhok
2001-2003 Nieznani
Sezon 2004 Indie Gaurav Gill
Sezon 2005 Indie Raymond Banajee
Sezon 2006 Indie Saran Vikram
Sezon 2007 Indie Naren Shankar
Sezon 2008 Indie Gokul Krishna
Sezon 2009 Indie G.Vikash Anand
2010-2011 Nieznani