Fragmentacja (system plików)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przedstawienie fragmentacji i defragmentacji plików

Fragmentacja – niekorzystne zjawisko (fragmentacja zewnętrzna), zachodzące w systemie plików, polegające na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera. Ich przyczyną jest niedoskonała budowa systemu plików, usuwanie i dodawanie nowych plików oraz zmiany, polegające na dopisywaniu i skracaniu plików już istniejących. Niektóre systemy plików wykazują bardzo małą odporność na fragmentację. Wynika to z mało przemyślanych algorytmów, sterujących alokacją danych na sektorach dysku twardego. Przykładem takiego systemu plików jest FAT.

Fragmentacją określa się także zapisywanie poszczególnych plików na oddalonych od siebie sektorach, co powoduje duże opóźnienia w czasie ich odczytu lub zapisu.

Skutki fragmentacji[edytuj]

Najpoważniejszym skutkiem fragmentacji systemu plików jest spadek wydajności operacji na plikach. Duża fragmentacja zmusza do częstej relokacji głowicy dysku twardego, co jest czasochłonne. Fragmentacja zmniejsza także prawdopodobieństwo odzyskania danych z dysku w wypadku awarii systemu plików.

Zobacz też[edytuj]