Frankie i Johnny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frankie i Johnny
Frankie and Johnny
Gatunek muzyczny
Data premiery 31 marca 1966
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 87 min
Reżyseria Frederick De Cordova
Scenariusz Nat Perrin,
Alex Gottlieb
Główne role Elvis Presley,
Donna Douglas,
Harry Morgan
Muzyka Fred Karger
Montaż Grant Whytock
Produkcja Edward Small
Dystrybucja United Artists

Frankie i Johnny – film muzyczny z 1966 roku. Główną rolę gra w nim Elvis Presley, który wciela się w rolę hazardzisty. Rolę Frankie zagrała Donna Douglasa, gwiazda telewizyjnego serialu The Beverly Hillbillies.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Johnny i jego dziewczyna Frankie są piosenkarzami na statku Mississippi, który jest pływającym kasynem. Johnny jest hazardzistą, w dodatku ostatnio ma pecha przez co popada w długi.

Razem ze swoim przyjacielem Cullym, który jest muzykiem i kompozytorem, idzie odwiedzić obóz cyganów, by dowiedzieć się czy los w końcu się do niego uśmiechnie. Cyganka wróżąca z fusów mówi mu, że wkrótce spotka rudowłosą kobietę, która przyniesie mu szczęście.

Wracając z powrotem na statek, Johnny i Cully spotykają Nelly Bly, dziewczynę ich szefa – Clinta Bradena. Ona nie ma jednak ochoty z nimi rozmawiać. Jest w szoku po tym, jak zobaczyła swojego chłopaka Braden, uwodzącego inną piosenkarkę ze statku, Mitzi. Ponieważ Bly ma rude włosy, Johnny namawia ją, by dotknęła jego żetonów na szczęście. Gdy udaje mu się wygrać jest przekonany, że cyganka miała rację.

Kiedy Frankie dowiaduje się o tym, staje się zazdrosna. Razem z Johnnym występują w musicalu, w którym Frankie strzela do Johnny’ego za to, że tańczy z Nelly Bly śpiewając nową piosenkę Cully’ego. Krytyk z Broadwayu jest zachwycony ich występem. Kupuje prawa do nowej piosenki i sugeruje im, że powinni pracować na Broadwayu.

Po dopłynięciu do Nowego Orleanu, artyści i załoga statku biorą udział w balu maskowym. Frankie, Nelly i Mitzi wkładają ten sam strój, Pani Pompadour.

Johnny chce wykorzystać szczęście rudowłosej Nelly, by wygrać więcej pieniędzy, czemu sprzeciwia się Frankie. Jednakże, będąc w identycznym przebraniu i masce, Frankie zamienia się miejscami z Nelly i zamiast niej idzie z Johnnym grać w ruletkę. Johnny wygrywa dziesięć tysięcy dolarów, ale kiedy całuje kobietę, którą bierze za Nelly, odkrywa, że tak naprawdę całuje swoją dziewczynę. Frankie jest tak wściekła, że wyrzuca dziesięć tysiąc dolarów za okno wprost na tłum ludzi.

Blackie, asystent Bradena, słysząc jego pijackie narzekania, że przez Johnny’ego stracił Bly, postanawia podmienić naboje w pistolecie Frankie na prawdziwe. Kiedy Braden się o tym dowiaduje próbuje zapobiec tragedii, ale przybywa do teatru za późno. Frankie w tym samym momencie strzela do Johnny’ego. Myśląc, że go zabiła przebacza mu wszystko. Wtedy Johnny wstaje zdrów i cały. Okazuje się, że kula trafiła w jego szczęśliwy medalion, który dała mu Frankie.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Frankie and Johnny.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]